Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Sowy budzą często skrajne emocje.

Sowy budzą często skrajne emocje. Niepokoją, nurtują, budzą strach i podziw. W przeszłości z tego powodu z w jednych kulturach czczono je, w innych tępiono. Strach budziły też głosy, które wydawały, czasami dość przeraźliwe. Ale był to wynik braku wiedzy co do źródła odgłosów. Mimo to ta dwoistość w podejściu do sów obecna jest także dziś. Z poznawczego punktu widzenia, są one jedną z najciekawszych grup ptasiego świata.
Wizerunek sowy towarzyszy nam od najmłodszych lat. Sowa jawi nam się jako mądry i rozsądny ptak. Duże oczy skierowane do przodu, dziób położony poniżej linii oczu przypominający nos, tarcza wokół zwana szlarą. Nie bez powodu mówimy, że sowa ma twarz. Takiego określenia nie używamy przecież w stosunku do dudka, sikory czy innego gatunku ptaka. Ruchliwa głowa budzi skojarzenie z ciekawskim ptakiem, który chciałby wiedzieć o wszystkim co dzieje się w jego otoczeniu. Oczywiście jest to wymuszone niewielkim kątem widzenia oczu, które u reszty ptaków osadzone są po bokach głowy. Duże oczy pozwalają wyłapywać więcej światła, gdy go brakuje. Są silnie eksponowane również dlatego, że pod czaszką pozostaje na nie niewiele miejsca, z tego powodu tkwią częściowo poza nią, w blaszkach kostnych.
Sowy są drapieżnikami, co wymusza, by być zawsze krok przed swoimi ofiarami. Sowy z tego powodu muszą być inteligentne, choć wiemy, że nie aż tak jak papugi czy krukowate.
W toku ewolucji sowy wypracowały wiele cech umożliwiających im zdobywanie pokarmu oraz funkcjonowanie w rożnych porach doby i różnych środowiskach. Zadziwiają przystosowaniem do widzenia w noce, nawet pochmurne, gdzie brak gwiazd i księżyca. W polowaniu pomaga im istotnie rozwinięty do granic perfekcji słuch, umożliwiający precyzyjne zlokalizowanie zdobyczy nawet w całkowitej ciemności. Sprawne funkcjonowanie tego zmysłu sowy zawdzięczają też działającej jak talerz satelitarny szlarze, otaczającej oczy i dziób. Lecąca czy czatująca sowa wciąż kręci głową, nasłuchuje i wypatruje ofiar, by po chwili bezszelestnym lotem spaść z impetem na zdobycz.
Sowy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zwierząt hodowlanych ani łownych. Zjadają tysiące gryzoni i owadów, w ten sposób skutecznie ograniczając liczebność zwierząt postrzeganych przez człowieka jako szkodliwe. Nie przeszkadzajmy im i pozwólmy żyć obok bezpiecznie.

 • autor: Beata Głębocka, data: 2020-04-15
 • -
  • autor: Mirosława Wantoch-Rekowska
 • -
  • autor: Mirosława Wantoch-Rekowska
 • -
  • autor: Mirosława Wantoch-Rekowska
 • -
  • autor: Mirosława Wantoch-Rekowska

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.