Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Badania roślinności po pożarze

Trwają prace terenowe realizowane przez zespół naukowców z Instytutu Badawczego Leśnictwa w ramach projektu naukowego pt. „Biebrza po pożarze – ocena i monitoring zmian stanu wybranych elementów przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego w następstwie pożarów” prowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem projektu, zaplanowanego na lata 2020-2025, jest określenie wpływu pożaru na wybrane elementy przyrodnicze Parku. W chwili obecnej badaniami objęte są stawonogi, zwierzęta kręgowe i roślinność. W przypadku badań wpływu pożaru na roślinność prace badawcze koordynuje prof. Janusz Czerepko. Wykonywane są zdjęcia fitosocjologiczne na trudno dostępnym obszarze bagiennym położonym pomiędzy pasem wydm na Wilczej Górze na Grzędach a Lasem Wroceńskim. Powtórzone zostaną zdjęcia archiwalne BbPN z 2016 r. na powierzchni monitoringowej wpływu koszenia na roślinność, zlokalizowanej na gruntach będących we władaniu Parku. Jest to obszar zróżnicowany, obejmujący zasięgiem zarówno obszary wykaszane w poprzednich latach jak i nieużytkowane - silnie zarastające wierzbami i brzozami. Narożniki wykonywanych zdjęć fitosocjologicznych są dokładnie zamierzane przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu GPS, co pozwoli na powtórzenie prac dokładnie w tej samej lokalizacji za 4 lata. W pobliżu każdej powierzchni badawczej pobierana jest wierzchnia warstwa gleby do głębokości 20 cm, w celu wykonania badań fizykochemicznych w warunkach laboratoryjnych. Ponadto wykonywany jest odwiert cienkim świdrem do warstwy mineralnej gleby na potrzeby sporządzenia opisu profilu glebowego i pomiaru miąższości warstwy organicznej.

W następnej kolejności planowane jest zakładanie powierzchni badawczych na obszarze spalonych fragmentów Lasu Wroceńskiego, w zasięgu działek będących własnością BbPN oraz wykonanie badań wpływu pożaru na gatunki roślin z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej – sasankę otwartą i leńca bezpodkwiatkowego.

Jesteśmy bardzo zainteresowani wynikami realizowanych badań. Powierzchnie założone w ramach projektu będą wykorzystywane do długoterminowego monitoringu zmian w ekosystemach torfowiskowych, również po zakończeniu realizacji projektu.

  • autor: Magdalena Marczakiewicz, zamieściła: Beata Głębocka, data: 2020-06-18
  • Powierzchnie zdjęć fitosocjologicznych
  • Narożniki zdjęć fitosocjologicznych są zamierzane...
  • Pracownicy IBL podczas wykonywania spisu roślin
  • Widoczne obumarłe na skutek pożaru krzewy wierzby szarej
  • Krzew wierzby szarej – widoczne obumarłe pędy i obijające...
  • autor: Magdalena Marczakiewicz, zamieściła: Beata Głębocka

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.