Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

W BbPN spotkamy wszystkie 4 gatunki ptaków lęgowych w Polsce, narażone na wyginięcie w skali globalnej

W Biebrzańskim Parku Narodowym spotkamy wszystkie 4 gatunki ptaków lęgowych w Polsce, które kwalifikują się obecnie jako narażone na wyginięcie w skali globalnej. Są to: orlik grubodzioby, wodniczka, głowienka i turkawka. Pierwsze dwa mają tu jak wiemy najważniejszą ostoję w kraju i w obszarze Unii Europejskiej. A co z pozostałymi?

Turkawka (Streptopelia turtur). Według danych Parku w Ostoi Biebrzańskiej turkawki notowano w sezonie lęgowym w 28 kwadratach 2x2 km, głównie w Basenie Środkowym. Nie jest to może wiele, biorąc pod uwagę, że na całej powierzchni takich kwadratów mamy ponad 400, jednak pamiętajmy, że ptaki te unikają zwartych lasów czy otwartych bagien. I druga, zapewne znacznie istotniejsza rzecz, gołąb ten jest coraz rzadszy. Według danych MPPL (krajowy monitoring przyrodniczy) liczebność turkawki spadła nawet o 1/3 w ciągu ostatnich 12 lat! Podobny poziom spadku odnotowano w przypadku kulika wielkiego czy sieweczki obrożnej. Jaka jest tego przyczyna? Jest nim jak to najczęściej bywa - człowiek, silne przekształcający krajobraz, posiłkujący się chemią w rolnictwie oraz polujący, głównie w rejonie Basenu Morza Śródziemnego, podczas migracji turkawek na zimowiska położone na południe od Sahary.

  • autor: Beata Głębocka, data: 2020-08-26
  • -
  • autor: Grzegorz Grygoruk

Natomiast głowienka nazywana też kaczką rdzawogłową (Aythya ferina) jest niestety w Polsce na liście ptaków łownych wraz z krzyżówką, cyraneczką i czernicą.  Według Biuletynu Monitoringu Przyrody (GIOŚ, 20/2019/2) liczebność głowienki w latach 2013-2018 oceniano już tylko na 2-6 tys. par, chociaż 15 lat wcześniej na 20-30 tys. par (Awifauna Polski, Tomiałojć, Stawarczyk, 2003). W dolinie Biebrzy jest obecnie nielicznym ptakiem lęgowym, chociaż na wiosennych rozlewiskach obserwowane są niekiedy stada po kilkadziesiąt osobników. Jeszcze na początku lat 80-tych populację tego gatunku w dolinie Biebrzy oceniano na około 350 par lęgowych. W tym czasie najwięcej odpoczywających ptaków na wodzie widywano na przełomie marca i kwietnia, a największe stado liczyło ok. 400 ptaków. Mamy nadzieję, że kolejna wiosna nie będzie już tak sucha i na rozlewiskach Biebrzy  będziemy mogli podziwiać nie tylko liczne stada głowienek, ale i pozostałe gatunki ptaków wodno-błotnych.

  • autor: Andrzej Grygoruk
  • -
  • autor: Fot. Paweł Świątkiewicz

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.