Zrównoważone korzystanie z wód rzeki Brzozówki na obszarze Biebrzańskiego PN – etap I opracowanie ekspertyzy przyrodniczo-społecznej.
Tereny w bezpośrednim sąsiedztwie Brzozówki są użytkowane rolniczo zarówno jako łąki kośne i pastwiska. W okresie letnim koryto rzeki Brzozówki intensywnie zarasta roślinnością wodną. Powoduje to zmniejszenie przepływu wody, a na niektórych odcinkach miejscowe podtopienie łąk, szczególnie w latach mokrych. Taki stan rzeczy doprowadza do konfliktu pomiędzy ochroną przyrody a gospodarczym wykorzystaniem łąk (właścicielami gruntów). Jednym ze sposobów rozwiązania zaistniałej sytuacji mogłoby być ewentualne przyzwolenie na okresowe usuwanie roślinności wodnej z koryta Brzozówki i udrożnienie go w okresach kiedy najbujniej zarasta powodując wylewy rzeki. Dopuszczenie do takiej sytuacji wymaga jednak bardzo dokładnego rozpoznania stanu przyrodniczego i hydrologicznego terenów przylegających jak również zrobienie analizy społeczno-ekonomicznej wśród użytkowników łąk. Posiadanie stosownej ekspertyzy pozwoliłoby określić w jaki sposób można by warunkowo rozwiązać zaistniały problem oraz określić zakres i intensywność zabiegów ochronnych, które wykonane zostaną w II etapie zadania.
Byle tylko nie powiedzieć chwasty, bo to rośliny nie byle jakie. Jedne walczą o przetrwanie w pionierskich warunkach, inne wskazują rodzaj podłoża. Jeszcze inne żywią (są jadalne), a większość leczy. Tak to o chwastach! i