Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

XXV Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej - treść archiwalna

Zapraszamy w niedzielę, 5 maja, plac przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, w godzinach 9.00-15.00

Jak co roku, w długi weekend, zapraszamy na majówkę nad Biebrzą. Czekać na Państwa będą stoiska wystawców, w rekordowej w tym roku liczbie, ponad 120!  Przysmaki podlaskie, warmińskie, mazurskie, kurpiowskie, litewskie – zdrowa żywność z czystych ekologicznie terenów. Chleby z różnych regionów, sery kozie, podpuszczowe i wędzone, zioła, swojskie wędliny, miody, tradycyjne sękacze, mrowiska i obwarzanki oraz słodkie kozy i fafernuchy, chałwa turecka i lody własnej produkcji. Smaki orientu: tatarski pierekaczewnik, kibiny, czebureki. W końcu litewski kwas i nasz podpiwek. Targi przyciągają wielu miłośników sztuki ludowej. Są bowiem doskonałą okazją do rozmów z artystami rękodzielnikami, którzy wystawiają się z rzeźbą, garncarstwem, malarstwem, plecionkarstwem, haftem,  drewnianymi zabawkami, oryginalną biżuterią, witrażami.

Celem Targów jest promowanie dziedzictwa kulturowego regionu, co udaje się dzięki współpracy z gminami sąsiadującymi z Parkiem. Gminę Lipsk zaprezentują twórczynie z unikalnymi pisankami. Zachęcamy do zatrzymania się też przy pokazie tkactwa i przędzenia w wykonaniu tkaczek z Gminy Janów. Wychodzące spod ich zręcznych rąk tkaniny dwuosnowowe to prawdziwe dzieła polskiej sztuki ludowej. Niegdyś powszechna, a dziś zanikająca tradycja tkania przetrwała niemal tylko w północno-wschodniej Polsce.

Dzień otwarty w Biebrzańskim Parku Narodowym

5 maja Park zaprasza na piknik „Wiosna nad Biebrzą”, skierowany do całych rodzin. Będzie można popróbować sił w warsztacie garncarskim. Odbędą się też zajęcia plastyczne o tematyce ptasiej, gry przyrodnicze i zabawy plenerowe. Ich uczestnicy otrzymają upominki.

W programie drzwi otwartych przewidziane są seanse filmowe w siedzibie Parku. Obejrzeć będzie można m.in. filmy: „Pustać – ostoja cietrzewia", „Kłosowscy”, „Zachować tradycję. Janowska tkanina dwuosnowowa.” Tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej ekspozycji pn. „Odkryj Biebrzę”, zapraszamy przy okazji Targów do obejrzenia multimedialnej prezentacji pokazującej piękno Biebrzy. Na Sali konferencyjnej będą opowieści artystów ludowych, twórców rękodzieła. Na popularno-naukowe prelekcje zaproszą Państwa muzealnicy – archeolodzy i historycy.

Świętujemy z Muzeum Podlaskim

W tym roku swój jubileusz 70-lecia obchodzi Muzeum Podlaskie, z którym Park od lat współpracuje. Z tej okazji, 5 maja w Osowcu-Twierdzy, na odwiedzających czekają atrakcje „muzealnego weekendu”. Będzie to wystawa archeologiczna oraz wykład o dawnych fortecach na bagnach i cmentarzyskach. Atrakcją imprezy będzie obozowisko łowców-zbieraczy z epoki kamienia, z wieloma aktywnościami dla odwiedzających.

Promować będziemy w tym dniu nowy numer gazety „Biebrzańskie Wieści”, a w nim zaproszenie do odwiedzenia nowych atrakcji turystycznych w regionie, o których dowiedzieć się będzie można w obecnych również na Targach stoiskach Centrum Trzech Kultur z Suchowoli i Parku Kulturowego Milewszczyzna z Gminy Korycin.

Na scenie wystąpią lokalne grupy wokalne oraz podlaskie i kurpiowskie zespoły ludowe.

Zapraszamy.

 • -
 • -

Organizator:

Biebrzański Park Narodowy

Partner: Muzeum Podlaskie w Białymstoku  „7 muzealnych weekendów na 70-lecie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”

Więcej informacji:

Ewa Wiatr – Zespół Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego, tel. 85 7383004; Ewa.Wiatr@biebrza.org.pl

 • -
 • -
 • -
 • -

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.