Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Co ma dzierlatka do kokoryczy?
2012.04.25
Co ma dzierlatka do kokoryczy?
W Biebrzańskim P.N. kwitnie kokorycz. Mamy tutaj jej dwa gatunki: kokorycz pustą (Corydalis cava) i k. pełną (C. solida).
Jak można się łatwo domyślić jedna z nich ma wydrążone (puste) bulwy, a druga przeciwnie – ma bulwy pełne. Najczęściej możemy zobaczyć kokorycz pełną. U obu gatunków spotykamy rośliny o kwiatach purpurowych jak i białych.
Niektórzy mężczyźni mają z nim lub może bardziej z nią problem … W smutnym kolorze blue …
2012.04.19
Niektórzy mężczyźni mają z nim lub może bardziej z nią problem … W smutnym kolorze blue …
Barwa niebieska - jedna z addytywnych barw podstawowych, na kole barw dopełnia barwę żółtą. W wielu językach nie ma osobnych słów na odróżnienie barwy niebieskiej i zielonej!
Ciekaw jestem, czy to ostatnie nie wynika właśnie z tego, że spora grupa mężczyzn nie odróżnia niektórych odcieni zielonego i niebieskiego? Nie chwaląc się – niżej podpisany też ma z tym problem. Całe szczęście, że oczy koloru niebieskiego odróżniam od zielonych …
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra "Wanted"
2012.04.05
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra "Wanted"
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia związane z obecnością gatunków obcego pochodzenia w ekosystemach rodzimych oraz na wprowadzony niedawno obowiązek uzyskania zezwolenia na ich przetrzymywanie. Szczególną uwagę poświęcono żółwiowi czerwonolicemu Trachemys scripta elegans i innym gatunkom obcych słodkowodnych żółwi, które coraz powszechniej można spotkać w dzikim środowisku.
Epidemia cholery nad Biebrzą …
2012.04.04
Epidemia cholery nad Biebrzą …
Kończą się właśnie prace inwentaryzacyjne zabytkowego cmentarza garnizonowego Twierdzy Osowiec. Cmentarz położony jest na peryferiach Fortu Szwedzkiego, na terenie administrowanym przez Jednostkę Wojskową w Osowcu – w miejscu tajemniczym i zarazem niezwykle niedostępnym z racji swego przeznaczenia.
Powrót biebrzańskich orlików
2012.03.22
Powrót biebrzańskich orlików
Już wiosna. Nad Biebrzą widać ją i słychać chociażby w świecie ptaków. Gatunki osiadłe, które spędziły tu zimę, jak np. bielik i puchacz, rozpoczęły już lęgi. Z każdym dniem przybywa też powracających na lęgowiska gatunków wędrownych. Powróciły już nad Biebrzę gatunki zimujące w zachodniej Europie, m.in. dzikie gęsi i kaczki, żuraw, kszyk, grzywacz, skowronek, rudzik, drozd śpiewak czy zięba. W drodze są także gatunki należące do migrantów długodystansowych, zimujące w Afryce. Należą do nich również orliki.
Pierwsze zwiastuny wiosny …
2012.03.21
Pierwsze zwiastuny wiosny …
Właśnie przyszła we wszelkich swoich przejawach … tych teoretyczno – astronomicznych jak i namacalnie – praktycznych. Resztki śniegu zalegają tylko w najbardziej ocienionych zakątkach borów świerkowych. Rzeka i kanały już oswobodzone z lodu. Ten ostatni znika w błyskawicznym tempie z ostatnich starorzeczy biebrzańskich. Wszędzie pełno ptasich głosów, ciągnących kluczy gęsi, żurawi. Wiosna, wiosna …
Łosie pod kontrolą …
2012.01.26
Łosie pod kontrolą …
W okolicach Osowca (Leśnictwo Goniądz) leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn rozpoczęli kilka dni temu akcję zakładania łosiom obroży z nadajnikami telemetrycznymi. Prace te są kontynuacją – kolejnym etapem badania populacji łosia w Polsce i wykonywane są przez naukowców z Instytutu Biologii, Uniwersytetu w Białymstoku oraz z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Wszystko zależy od punktu potrójnego …
2011.12.28
Wszystko zależy od punktu potrójnego …

Aby para wodna uległa skropleniu musi się zwiększyć ciśnienie lub obniżyć temperatura. Z nadmiaru pary wodnej w powietrzu powstają osady, opady, mgły i chmury. Dzisiaj - z racji niskiej temperatury, która powinna w końcu u nas zagościć - będzie o osadach.
Wyróżniamy wśród nich: nalot ciekły, rosę, szron, sadź, gołoledź i zamróz. Zimą mamy do czynienia tylko z czterema ostatnimi zjawiskami. Z braku miejsca zajmę się tym razem zjawiskiem szronu i sadzi.

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.