Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Podwójne żółte zagrożenie ...

Podwójne żółte zagrożenie …
 
Chyba przyszło już lato! Kwitnie mnóstwo gatunków roślin. Na biebrzańskich łąkach zrobiło się żółto – to kwitnie masowo kilka gatunków jaskrów. W miejscach podmokłych, nad starorzeczami - rozkwitają kosaćce żółte (kosaćce a nie irysy!!!). W lasach grądowych panuje półmrok i … całe „stada” wygłodniałych komarów! Tam właśnie czai się niezwykłe, podwójne niebezpieczeństwo …
 
Tak naprawdę to chciałbym wszystkim miłośnikom Biebrzy oznajmić, że rozkwitły obuwiki (Cypripedium calceolus). Robię to z tym większą satysfakcją, że przywilej oglądania najpiękniejszych i największych krajowych storczykowatych dotyczy niewielkiego grona ludzi. No właśnie … normalny człowiek – turysta nie zobaczy obuwika! Tak - to jest właśnie demokracja! I całe szczęście!
Ale wróćmy do tematu, czyli podwójnego zagrożenia koloru żółtego.
 
Po pierwsze żółte – to pułapkowe kwiaty obuwika. Ewenement wśród naszej rodzimej flory. Obuwiki to jedne z nielicznych gatunków roślin, które wypracowały w drodze ewolucji taką właśnie strategię ułatwiającą zapylanie przez samotnie żyjące gatunki pszczół. Tylko one, po uwięzieniu w czeluściach żółtej warżki obuwika są w stanie wydostać się z opresji i ujść z życiem na wolność. Przy okazji zapylają kwiat – w dodatku robią to zupełnie za darmo! Inne owady nie mają już tak łatwo – zwykle kończą swój żywot w jakże pięknych żółtych czeluściach-sarkofagach obuwika.
 
Po drugie żółte – kwiaty obuwika są ulubionym miejscem zasiadki groźnego myśliwego - pająka kwietnika (Misumena vatia). Nazwa rodzajowa tego pająka pochodzi od greckiego słowa misúmenos - znienawidzony. I nic w tym dziwnego! Owady odwiedzające kwiaty na których „zasiadł” kwietnik muszą mieć się na baczności. Pająk ten jest niezwykle szybki i na dodatek prawie niewidoczny. To ostatnie wiąże się z niezwykłą zdolnością do zmiany ubarwienia. Kwietnik może być biały, żółty lub brązowy – w zależności od miejsca w którym poluje i na co poluje!
 
Na deser kilka fotografii obuwika, którego kwiat jest całkowicie żółty. Takie osobniki spotyka się równie rzadko jak białe łosie lub niedźwiedzie też białe – nad Biebrzą …
 
Wiadomo zatem dlaczego kolor żółty kojarzony jest z kłamstwem i zdradą.
 
Tekst i fotografie: C. Werpachowski (cezarbot@cksr.ac.bialystok.pl)
  • autor: C.Werpachowski, data: 2011-05-25

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.