Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Ile metrów sześciennych powietrza przypada na 1 bataliona?

 

Niby nic w tym rewelacyjnego, ale jak spytać się tzw., przeciętnego człowieka ile widzi na zdjęciu lub w naturze lecących w stadzie (ptako-chmurze) batalionów? – odpowiedzi różnią się znacznie.
Oczywistym jest, że im więcej jest ptaków w grupie – stadzie tym trudniej oszacować ich liczbę. Prawdziwe problemy zaczynają się z oceną liczebności grup, które liczą sobie kilkaset i więcej obiektów. W takim przypadku błędy mogą być wyjątkowo duże. Typową tendencją u osób szacujących liczebność jest jej zaniżanie.
 
Przejdźmy zatem do konkretnego przykładu. Niezwykle cenną pomocą jest możliwość analizy liczebności obiektów na zdjęciach cyfrowych.
Mamy już taką fotografię. Możemy teraz policzyć wszystkie obiekty – ptaki. Robimy to albo na „piechotę”, np. na wydruku. Dokładniejszą metodą jest jednak skorzystanie ze specjalnych narzędzi dostępnych np., w Photoshopie (tzw. zliczanie obiektów).
 
Zajęło to kilka minut i mamy wynik: na załączonym zdjęciu mamy około 990 ptaków. Około ponieważ część osobników nałożyła się na siebie – lecą przecież w grupie.
 
Tu powstaje następne pytanie: jakie wymiary miało stado batalionów? To też można oszacować z fotografii – znając wielkość tzw. sięgu średniego bataliona - wynosi ona od 46 do 58cm. Rozmiary chmury wynoszą zatem około 22 – 30 metrów.
 
Jeżeli założymy, że chmara batalionów ma kształt zbliżony do kuli to dalej już łatwo obliczyć jej objętość: od 5600 do 14000m3. Czyli na 1 ptaka przypada od nieco ponad 5 do 14m3 powietrza co z kolei odpowiada przestrzeni zamkniętej w kuli o średnicy 2 do 3m …
 
Wynika z tego, że obserwacja lecącego stada batalionów w którym poszczególne ptaki niemal wpadają na siebie jest lekko myląca. W rzeczywistości każdy ptak zachowuje dystans od 1,5 do 2,5m do najbliższego sąsiada.
 
Tylko jak one się nie pozabijają lecąc kilkadziesiąt km na godzinę i w dodatku wykonują te nagłe zwroty. Tego nie da się obliczyć…
 
Tekst i fotografie: cezary werpachowski, Biebrzański Park Narodowy <cezarbot@cksr.ac.bialystok.pl>

 

  • autor: c. werpachowski, data: 2012-05-11

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.