Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Beethoven, Mitterand i … ornitologia

 

Czy Wiecie co to jest ortolan? I z czym to się je?
 
Ortolan (Emberiza hortulana) to występujący na niżu ptak lęgowy wielkości wróbla, z charakterystyczną żółtą kreską wokół oka i żółtym podgardlem. Ptak lubi zasiedlać tereny z polami uprawnymi i z pojedynczymi drzewami lub niewielkimi kępami zadrzewień.
W okresie lęgowym odżywia się głównie drobnymi bezkręgowcami. Poza okresem lęgowym głównie nasionami traw i innych roślin. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje na przełomie kwietnia i maja, odlatuje w końcu sierpnia i we wrześniu. Przez ostatnie dwieście lat zasięg ortolana w Europie przesuwa się na wschód. W Polsce ortolan zaczął być obserwowany dopiero w XIX wieku.
 
Linia melodyczna śpiewu ortolana daje podstawy sądzić, że Beethoven, tworząc V Symfonię, inspirował się śpiewem tego ptaka, co obrazuje filmik pod poniższym linkiem:
W czasie kiedy Beethoven napisał słynny początek V Symfonii: „tatatataaa..tatatataaa..tatatata…”, gatunek ten jeszcze na naszych ziemiach nie występował. Za to obecnie trudno już usłyszeć ortolana w rodzinnych stronach Beethovena, zaś w Polsce jest to ptak dosyć rozpowszechniony.
 
Ortolana lubią nie tylko koneserzy muzyki poważnej. Ortolan był (i jest) delikatesem. Wyspecjalizowani w swoim fachu ludzie ptaszka odławiali, następnie wsadzano go do zaciemnionej klatki i tuczono owsem. Wtedy miał miejsce ubój. Później ptaki topiono w koniaku. I na koniec kucharze przyrządzali z niego różne wykwintne potrawy.  F. Mitterand, były prezydent Francji, uwielbiał np. zupę z ortolana – była ona ponoć ostatnią potrawą, którą zjadł przed swoją śmiercią. Oczywiście jest ortolan jednym z gatunków chronionych (Dyrektywa Ptasia 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979, uaktualniona Dyrektywą 2009/147/WE z 30 listopada 2009). Dziwnym trafem za życia F. Mitteranda ptaszek nie podlegał we Francji ochronie gatunkowej. Francuzi najwidoczniej "zapomnieli" objąć ortolana ochroną i „przypomnieli” sobie o tym dopiero w 1999 roku, kiedy Unia zagroziła karą wysokości 105 tys. € za każdy dzień, kiedy we Francji ten ptaszek nie podlegał ochronie…
 
Obecnie ortolan w całej UE podlega ochronie. Jednak niezależne "ptaszki" ćwierkają o tym, że w niektórych regionach Francji urzędy ochrony środowiska dyskretnie dają do zrozumienia, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni września nie przeprowadza się żadnych kontroli czy akcji przeciw kłusownictwu…
 
Niezależne źródła sugerują też, że czarnorynkowa cena jednego ptaszka sięga 100 - 150 €. Nieutuczonego, nienapojonego. Ale być może to tylko plotki...

 

tekst: W. Dudziuk, Biebrzański Park Narodowy; fot: Tomasz Tańczuk i Grzegorz Jędro

  • autor: c. werpachowski, data: 2012-05-11

ortolan

  • Ortolan (Emberiza hortulana) fot: Tomasz Tańczuk
    Ortolan (Emberiza hortulana) fot: Tomasz Tańczuk
  • Ortolan (Emberiza hortulana) fot: Grzegorz Jędrko
    Ortolan (Emberiza hortulana) fot: Grzegorz Jędrko

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.