Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:
 • Aktualności przyrodnicze

Treść

Zimowanie żurawia Grus grus w dolinie Biebrzy

Żuraw jest gatunkiem wędrownym, ściślej migrantem krótkodystansowym. Z doliny Biebrzy odlatuje na przełomie października i listopada, a powraca na tutejsze lęgowiska w lutym. Zimowiska europejskiej populacji żurawia rozmieszczone są przede wszystkim w południowej Europie i północnej Afryce wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego oraz doliny Nilu.
Wraz ze zmianami klimatu w ostatnich latach stwierdzono również zimowanie żurawi w Europie Zachodniej, w tym także w zachodniej części Polski. Natomiast obserwacje żurawi w okresie zimowania na Północnym Podlasiu były dotychczas sporadyczne. Tej zimy sytuacja ta uległa zmianie. Część żurawi dotąd nie odleciała z naszego regionu i jest nieprzerwanie obecna w wielu miejscach zarówno w dolinie Biebrzy, jak i w innych częściach Podlasia. Obserwowano je w grudniu i styczniu zwłaszcza na terenach otwartych wzdłuż prawego brzegu Biebrzy w basenie dolnym, pomiędzy Mścichami a ujściem do Narwi, a także w północnej części basenu środkowego.
W obrębie ochronnym Basenu Środkowego Północ zauważono różnice w rozmieszczeniu i strukturze zgrupowania zimujących żurawi. W grudniu dominowały obserwacje zwartego stada co najmniej kilkudziesięciu osobników, nocującego na rozlewiskach rzeki Jegrzni lub w strefie brzegowej jednego z jezior sąsiadujących z Parkiem od północy. W styczniu natomiast częściej stwierdzano pojedyncze pary żurawi już w biotopach lęgowych w bagiennych lasach.
Obserwacje służb BbPN znajdują potwierdzenie w danych zgromadzonych w kartotekach ornitologicznych. W latach 2008 – 2011 nie zarejestrowano na Nizinie Północnopodlaskiej ani jednej obserwacji żurawia w okresie 1 grudnia – 31 stycznia. Od 2012 r. do zimy 2014/15 odnotowano łącznie na Północnym Podlasiu zaledwie 7 obserwacji żurawi w okresie zimowania [źródło: „Faunistycznie ważne obserwacje ptaków na Nizinie Północnopodlaskiej w roku 2008, (…) 2015, Dubelt nr 1-4; www.ptop.org.pl].
Z zim 2015/16 i 2016/17 ponownie brak obserwacji zimujących żurawi w woj. podlaskim [Ryc. 1, www.ornitho.pl]. Tymczasem dla okresu 1.12.2017 – 10.01.2018 w portalu ornitho.pl zarejestrowano już 95 takich obserwacji z terenu woj. podlaskiego, w tym 55 z Kotliny Biebrzańskiej [Ryc. 2].
Najbliższe dni pokażą czy zimujące żurawie pozostaną w dolinie Biebrzy w sytuacji następującego właśnie ochłodzenia i zamarzania gruntu.

 • autor: Krzysztof Henel, opublikował: Ł.K., data: 2018-01-11
 • Fot. 1. Żurawie. Fot. Izabela Karp
  Fot. 1. Żurawie. Fot. Izabela Karp
 • Fot. 2. Żurawie. Fot. Izabela Karp
  Fot. 2. Żurawie. Fot. Izabela Karp
 • Ryc. 1. Rozmieszczenie obserwacji żurawia w Polsce w...
  Ryc. 1. Rozmieszczenie obserwacji żurawia w Polsce w okresie 1.12.2016 – 31.01.2017 wg ornitho.pl
 • Ryc. 2. Rozmieszczenie obserwacji żurawia w Polsce w...
  Ryc. 2. Rozmieszczenie obserwacji żurawia w Polsce w okresie 1.12.2017 – 31.01.2018 wg ornitho.pl

« Powrót

Aktualności:

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zielsko, kąkole, wisary...

Zielsko, kąkole, wisary, rośliny niewysiewane…
2022.04.08  - 

Byle tylko nie powiedzieć chwasty, bo to rośliny nie byle jakie. Jedne walczą o przetrwanie w pionierskich warunkach, inne wskazują rodzaj podłoża. Jeszcze inne żywią (są jadalne), a większość leczy. Tak to o chwastach! i

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.