Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

15. Ścieżka „Szuszalewo-Nowy Lipsk” - 5 km w jedną stronę, powrót odbywa się tą samą trasą

Najdłuższa ścieżka przyrodnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym, biegnąca w poprzek doliny górnej Biebrzy. Rozpoczynając wędrówkę od strony wsi Szuszalewo początkowy odcinek pokrywa się ze ścieżką „Szuszalewo” – znaki zielone. Po 0,8 km  na skrzyżowaniu ścieżek (kładek turystycznych) należy skręcić w prawo, ku wyniesionej ponad bagna wyspie mineralnej, z krawędzi której można podziwiać panoramę doliny. Przez około 1 km szlak prowadzi drogami poprzez wyspę jałowską, po czym skręca w kierunku Biebrzy drewnianą kładką. Przeprawę na drugi brzeg rzeki umożliwia samoobsługowy pomost pływający. Dalej ścieżka biegnie dość wąską, przybrzeżną strefą szuwarów, szybko ustępującą miejsca bagiennym lasom. Trudno dostępny, podmokły teren jest ostoją wielu cennych gatunków flory i fauny. Na skraju lasu stoi czatownia, która umożliwia obserwacje, zmniejszając jednocześnie problem niepokojenia zwierząt w naturalnym środowisku. Czujne oko z pewnością wypatrzy króla bagien – łosia, sarny, jelenie, a nawet wilki. Jest to również doskonałe miejsce do zapoznania się z ptakami obszarów mokradłowych, takimi jak czajka, kszyk, żuraw, błotniak stawowy czy błotniak łąkowy. Kontynuując trasę mamy okazję obejrzeć z bliska cenne rośliny mechowisk, na przykład przedstawicieli storczykowatych: kukułkę krwistą, wraz z formą żółtawą, kruszczyka błotnego, lipiennika Loesela. Licznie występująca tu brzoza niska oraz wielosił błękitny to pozostałości po epoce lodowcowej. Wykaszane łąki przeplatają się z zaroślami wierzbowo-brzozowymi i wraz z sosną tworzą charakterystyczną mozaikę krajobrazu mokradeł, która towarzyszy nam już do końca wędrówki. Przed udaniem się w drogę powrotną, na końcu ścieżki znajdziemy dwa punkty przystankowe. Pierwszy z widokiem na biebrzańskie bagna, drugi 200 metrów dalej przy niewielkim parkingu.

Na całej długości ścieżki rozlokowane są tablice edukacyjne przybliżające przyrodę górnej Biebrzy. Trasa nie należy do szczególnie trudnych lecz ze względu na jej długość należy zaopatrzyć się w wodę, nakrycia głowy oraz środki ochrony przed owadami. Ścieżka umożliwia dotarcie do niedostępnych, a zarazem niezwykłych terenów oraz poznania bogactwa gatunkowego mokradeł. Obcując z dziką przyrodą pamiętajmy, że jesteśmy tylko gośćmi, dlatego uszanujmy wszystkich, nawet tych najmniejszych mieszkańców Biebrzańskich Bagien.

  • MAPA - Szuszalewo - Nowy Lipsk
    MAPA - Szuszalewo - Nowy Lipsk

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • sprzedaż biletów on-line
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.