Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR

Treść

  • -

46 Wszechnica Biebrzańska

46. Wszechnicą Biebrzańską i odsłonięciem tablicy pamiątkowej z nadaniem imienia Wiktorowi Wołkowa punktowi widokowemu w Burzynie zamknęliśmy „sezon Wszechnic” 2013/2014. W sobotę 29 marca, na wstępie, wysłuchaliśmy ciekawego wystąpienia Jerzego Ługowoja z Nadleśnictwa Browsk na temat „Pozyskiwanie drewna, a ochrona przyrody – zagrożenia ekologiczne”. Jego pasją jest entomologia owadów leśnych, dlatego podczas wykładu Nadleśniczy zwracał uwagę na rolę martwego drewna i podejmowane w lasach państwowych Puszczy Białowieskiej działania ochronne. Drugi referat o sukcesach i działaniach Straży Biebrzańskiego Parku Narodowego przedstawił Robert Makuła pełniący obowiązku Komendanta Straży BbPN. Wśród sukcesów Straży Parku wymienił nie tylko działania ochrony przed szkodnictwem tj. kradzieżami i kłusownictwem ryb, ale działania edukacyjne. Zaskakująca była reakcja słuchających na działanie paralizatora. Po prezentacji „Klubu Przyjaciół Dobarza” przedstawionej przez Jacka Kacprzyka, przeszliśmy do sali ekspozycyjnej, gdzie odbył się wernisaż prac plastycznych Doroty Czerepko. Pani Dorota tworzy piękne akwarele, które będziemy mogli podziwiać w Dyrekcji Parku do 29 kwietnia br. na wystawie, która nosi tytuł „Każdy swego bzyka ma”. Wśród prac pani Doroty są też rysunki humorystyczne związane z przyrodą Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przy okazji podziękowaliśmy również Pani Dorocie za rysunki i szatę graficzną do czasopisma „Nasza Biebrza”, które wydajemy dla dzieci i młodzieży.

W drugiej części Wszechnicy swoje pasje prezentowali: Andrzej Zauszkiewicz – prace plastyczne oraz swój ogród (niestety niszczony przez gryzonie, na co receptę podała Basia Jóźwiak w ostatnim wystąpieniu), Igor Iwaszko – fotografie i przemyślenia związane przyrodą Parku po osiedleniu się kilka lat temu w Kapicach, Marek Syguła – fotografie bielików i gęsi oraz opowiadanie autora „Chciałem być ze wsi”, które to wydawnictwo pod tym tytułem autor przygotowuje do wydania książkowego.

Rozpoczynając trzecią część Wszechnicy wysłuchaliśmy wierszy o Biebrzy pt. „Droga na Ukrycie” oraz „Wierzby nad Biebrzą” napisanych przez Janusza Andrzejczaka z Torunia. Następnie prezentowali się Tomasz Chilicki i Bogusław Kierkla. Obaj panowie mieszkają w gminie Sztabin i od wielu lat ich pasją jest fotografia przyrodnicza. Obaj posiadają zezwolenie Dyrektora na fotografowanie w Parku. Z podziwem oglądaliśmy wspaniałe zdjęcia przyrody i krajobrazów biebrzańskich oraz wysłuchaliśmy opowiadań o tajemnicach powstawania tych zdjęć. Sobotnią Wszechnicę zakończyło wystąpienie Barbary Jóźwiak najstarszej przewodniczki nad Biebrzą pt. „Ogród w zgodzie z Naturą”.  Barbara przedstawiła zasady i wskazówki do prowadzenia ogródka biodynamicznego jak również kilka „zdrowych” produktów, które uzyskała z własnego ogrodu m.in. pieprz ziołowy „wojewodziński”.

Uroczystość niedzielna 30 marca, rozpoczęła się mszą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie. Proboszcz ksiądz kanonik Antoni Mierzejewski, wspominając ś.p. Wiktora Wołkowa, modlił się również za pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz wszystkich miłośników przyrody. Mówił, że „my mieszkańcy nadbiebrzańskich wsi” często nie dostrzegamy uroków i piękna przyrody, którą mamy na co dzień. Dlatego dobrze, że są tacy ludzie jak ś.p. Wiktor Wołkow, którzy nam to piękno pokazują, aby chronić je dla przyszłych pokoleń. Ksiądz rozwinął również słowa zapisane w Księgi Rodzaju „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Po mszy, przy pięknej słonecznej pogodzie, w obecności licznie zebranych ponad 60 osób w punkcie widokowym w Burzynie, ksiądz dokonał poświęcenia tablicy i platformy widokowej. Przed odsłonięciem tablicy, zastępca dyrektora BbPN Andrzej Grygoruk przedstawił sylwetkę artysty oraz uzasadnienie ustawienia i nazwania tego miejsca imieniem Wiktora Wołkowa. Księdzu kanonikowi, pracownikom którzy wykonali tablicę i obecnym na uroczystości mieszkańcom Burzyna oraz wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy.

Następnie, zatrzymując się w kilku miejscach, aby podziwiać wiosenne i pełne ptaków rozlewiska Biebrzy i Narwi, udaliśmy się do gościnnego jak zawsze gospodarstwa „Carski Trakt” w Sulinie. Tu, obejrzeliśmy odcinek „Dzikiej Polski” poświęcony Wiktorowi Wołkowowi pt. „Pożeracz Słońc”. Tomasz Kłosowski, przybliżył osobowość artysty, zwracając uwagę na wartości zdjęć Wołkowa oraz jego trafne, acz zawsze skromne do nich komentarze. Na zakończenie obejrzeliśmy diaporamę zdjęć o Wołkowie przygotowaną przez zmarłego w styczniu tego roku artystę fotografika, przyjaciela Wiktora, ś.p. Jerzego Fedorowicza. Wszechnicę zakończyliśmy delektowaniem się najsmaczniejszymi przy ujściu Biebrzy do Narwi pierogami przygotowanymi przez Elżbietę Nadolną, za co Pani Eli i jej rodzinie serdecznie dziękujemy. Kolejny sezon Wszechnic Biebrzańskich „w trosce o bagna” w listopadzie.  Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie przewodników biebrzańskich, którzy teraz, co podkreślamy z przykrością, nie dopisali.

  • autor: A. Grygoruk

Galeria 46 Wszechnicy Biebrzańskiej

  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. I.Iwaszko
    fot. I.Iwaszko
  • fot. I.Iwaszko
    fot. I.Iwaszko
  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. I.Iwaszko
    fot. I.Iwaszko
  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. M. Tomaszuk
    fot. M. Tomaszuk
  • fot. Jacek Kacprzak
    fot. Jacek Kacprzak

Program

Program Wszechnicy

    29 marca 2014 roku (sobota) - Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu-Twierdzy


9.15 - 10.00    Pozyskiwanie drewna, a ochrona przyrody - zagrożenia ekologiczne  Jerzy Ługowoj – Nadleśnictwo Browsk

10.00 - 10.30    Sukcesy Straży Biebrzańskiego Parku Narodowego Robert Makuła – Komendant Straży Biebrzańskiego Parku Narodowego

10.30 - 11.00    „Każdy swego bzyka ma” Jacek Kacprzak - Klub Przyjaciół Dobarza

11.00 - 12.00    Wernisaż prac plastycznych Doroty Czerepko

12.00 - 13.00    Pasje Biebrzniętych prezentują: Andrzej Zauszkiewicz - stały bywalec Wszechnic, Igor Iwaszko -  fotograf, Marek Syguła - fotograf, autor książki „Chciałem być ze wsi”

13.00 - 13.30    Przerwa na posiłek

13.30 - 15.30    Pasje Biebrzniętych prezentują: Tomasz Chilicki i Bogusław Kierkla -fotografia przyrodnicza, Barbara Jóźwiak -ogród w zgodzie z naturą, Janusz Jędrzejczak -wiersze o Biebrzy, oraz inni

30 marca 2014 roku (niedziela) – dzień terenowy


9.00                 Msza święta w Kościele w Burzynie ze wspomnieniem
ś.p. Wiktora Wołkowa

10.00                Zbiórka uczestników w Burzynie, przy wieży widokowej BbPN

10.00 - 10.30    Uroczyste nadanie imienia Wiktora Wołkowa punktowi widokowemu w Burzynie oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej temu artyście

10.30  - 13.00   Przejazd z Burzyna wysokim brzegiem do Sulina, połączony z obserwacjami ptaków

13.00                Poczęstunek i zakończenie Wszechnicy w gospodarstwie agroturystycznym „Carski Trakt”


Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny

Kontakt: Andrzej Grygoruk, tel 857 380 620, 604 406 786

  e-mail: Andrzej.Grygoruk@biebrza.org.pl


Cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom”, Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.