Zapraszamy do przyłączenia się w działania na rzecz redukcji odpadów. Każdy z nas może uczynić drobną, małą, pozytywną rzecz i choć nieco zmniejszyć liczbę odpadów. Jak to zrobić? Warto „odwiedzić” Europejski Tydzień Redukcji Odpadów 2015, który w tym roku odbywa się pod hasłem „mniej znaczy więcej” (http://ec.europa.eu/environment/waste/prevention/index.htm)
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (ETRO, z ang. EWWR) odbędzie się w dniach 21 – 29 listopada. Inicjatywa ETRO obejmuje szereg działań na obszarze całej Europy promujących zwiększanie świadomości ekologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów oraz zarządzanie odpadami. ETRO promuje 3 zasady ograniczenia marnotrawstwa, tzw. „3R” (http://www.nrdc.org/thisgreenlife/0802.asp):
https://www.youtube.com/watch?v=EWxjFLDoIDA
Obecna edycja koncentruje się na zagadnieniu dematerializacji w myśl idei „mniej znaczy więcej”(https://www.youtube.com/watch?v=y1V9z2evxrg). Dematerializacja polega na tym, by konsumentom, czyli nam wszystkim, dostarczyć ten sam produkt przy użyciu mniejszej liczby materiałów. Prostym przykładem z życia codziennego może być wybór herbaty w saszetkach bez zbędnego opakowania każdej herbacianej torebki w folię, bądź wybór pasty do zębów bez opakowania kartonowego czy też pożyczenie potrzebnej wiertarki od sąsiada, zamiast kupna nowej.
Dematerializacja śmieci skupia się na dwóch aspektach:
Uczestnictwo i szerzenie idei, o której mowa w tegorocznej kampanii ETRO jest proste: na stronie internetowej (http://www.ewwr.eu/en) podane są przykłady, pomysły i narzędzia pomocne we wdrożeniu działań. Można także dowiedzieć się więcej kontaktując się z zespołem ETRO pod adresem: contact@ewwr.eu
Od pierwszej edycji ETRO w 2009 r. do dnia dzisiejszego zorganizowano ponad 24 800 akcji dotyczących ograniczenia ilości odpadów. W 2015 r. organizatorzy liczą na jeszcze większe zaangażowanie, do czego serdecznie zachęcamy!
Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: Ponowne wykorzystywanie i recykling odpadów mają ogromny potencjał. Robimy duże postępy w dziedzinie postępowania z odpadami: ograniczamy składowanie a zwiększamy recykling. Inicjatywy skierowane do ogółu obywateli, takie jak Europejski Tydzień Redukcji Odpadów, pełnią ważną rolę w upowszechnieniu idei społeczeństwa wytwarzającego zerową ilość odpadów.
Sprawdź ile ton śmieci Ty produkujesz: http://naszesmieci.mos.gov.pl/aplikacja
Dlaczego redukcja jest odpadów jest najważniejsza?
Obywatele Europy wytwarzają rocznie ponad 500 kg odpadów komunalnych na osobę, liczba ta waha się od 300 do 700 kg w różnych państwach członkowskich, w POlsce jest to około 320 kg. Przeciętnie połowa z tych odpadów poddawana jest recyklingowi, ale państwa członkowskie ogromnie różnią się między sobą pod tym względem.
W niektórych państwach wyeliminowano składowanie, a współczynnik recyklingu wynosi 70%, w innych recykling obejmuje niewielką ilość odpadów a ponad 90% odpadów komunalnych jest składowane, przykłądem tageo kraju jest Polska. Konsumenci, a więc i Ty, mogą odegrać istotną rolę w ograniczeniu ilości odpadów dzięki zmianie swoich nawyków w dziedzinie zakupów, ponownego wykorzystywania produktów i sortowania odpadów. Źródło: http://www.naszaziemia.pl/aktualnosci/trwa-europejski-tydzien-redukcji-odpadow.html
17 września br. nastąpiła kolejna rozgrywka w walce z gatunkami obcymi zagrażającymi rodzimym i cennym gatunkom biebrzańskiej flory. Tym razem zwalczany był dereń rozłogowy (przybysz z Ameryki Pólnocnej) na Marachach, na stanowisku goryczuszki gorzkawej. Wsparcia udzielili nam uczniowie Gimnazjum w Radziłowie, "użyczając nam" swoich rąk do pracy. Przy pracy chłodny poranek szybko przeszedł w ciepłe, a nawet gorące, wrześniowe przedpołudnie.
Krzew ten jak wskazuje jego nazwa gatunkowa, ma mocne, silnie płożące się łodygi i korzenne dlatego jego usuwanie wcale nie jest łatwe. Jednak zdeterminowana młodzież podjęła wyzwanie i skutecznie stawiła mu czoło. W prawdzie nie udało się zniszczyć osobników z całej pwoierzchni (1,5 ha) jednak w efekcie pracy uformowało się kilka pokaźnych stert z wyrywanymi młodymi osobnikami derenia. Straty po naszej stronie - jeden szpadel. Strat w ludziach - brak. Ciężką pracę zakończono wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Uczniom oraz ich opiekunom dziękujemy za przyłączeni się do akcji i zapraszamy do dalszej współpracy.
Gimnazjum Radziłowie - relacja: http://radzilow.net/?id=20150917
Obiektem naszego zainteresowania był niecierpek gruczołowaty. To przybysz z Azji, a dokładnie z Himalajów, stąd jego inna nazwa niecierpek himalajski. Szukaliśmy go w pobliżu plaży w Dolistowie Starym, gdzie rok temu zostało odnalezione jego stanowisko. Wiedząc, że jest to gatunek inwazyjny, zagrażający naszym sadom, uprawom zbóż, a także rodzimej przyrodzie Parku, wypowiedzieliśmy mu walkę wspólnie z młodzieżą szkolną z Dolistowa. Miło nam poinformować, że trud prac wykonanych w zeszłym roku nie poszedł na marne. Po jednonawowym wyrwaniu roślin w 2014 r., w miejscu nowo zajętym przez ten gatunek, nie odnaleźliśmy żadnego osobnika. W pozostałych, do której nie dotarliśmy rok temu niecierpek pojawił się i w tym roku. Dzielnie stawiliśmy mu czoło. Jak jeden z uczestników powiedział „W jedności siła!”. Liczymy, że w następnym roku niecierpka gruczołowatego już nie spotkamy w Dolistowie i z satysfakcją powiemy, że wygraliśmy.
Pracownicy BbPN składają serdeczne podziękowania uczniom Szkoły Podstawowej w Dolistowie Starym za zaangażowanie i poświęcenie w słusznej sprawie. Brodzenie w pokrzywach po pas nie należy do przyjemności. Dziękujemy też Pani Nauczycielce oraz Dyrekcji Szkoły, bez których udział uczniów byłby niemożliwy.
Dnia 12 czerwca odbyła się kolejna akcja zwalczania gatunków inwazyjnych w Parku. Tym razem w usuwaniu niecierpka drobnokwiatowego (Impatiens parviflora) pracownikom pomagali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 3 w Grajewie. Młodzież przy tej okazji dowiedziała się, na czym polega problem z obcymi gatunkami w polskiej przyrodzie, jak również miała niecodzienną okazję zobaczyć podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, w tym najmłodszy przychówek 10 źrebiąt i 1 łoszaka.
Ciepły, słoneczny dzień przyniósł obfitość owadów w powietrzu. W lasach grądowych Basenu Środkowego dawały się we znaki komary, a nad wyrywającymi niecierpka unosił się intensywny zapach repelentów. Natomiast w terenach otwartych kwitnąca roślinność przyciągała inne owady, wśród których pracownicy parku wypatrzyli rzadkiego i zagrożonego motyla – niepylaka mnemozynę (Parnassius mnemosyne).
Po skończonej pracy wszyscy uczestnicy mieli okazję, by usiąść przy wspólnym ognisku.
Dziękujemy uczestnikom tegorocznej akcji i zapraszamy do dalszej współpracy – zwalczanie gatunków inwazyjnych przynosi efekty, ale wymaga też wielu rąk do pracy!
Dnia 1 czerwca, w dzień dziecka odbyła się coroczna akcja usuwania łubinu trwałego na „Grzędach”.Grupę operacyjną, która tego roku zwalczała łubin tworzyli pracownicy Parku zaopatrzeni w szpadle, dzięki którym można było stawić czoła rozbudowanym korzeniom łubinu.
Łubin jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, zwalczaną w Parku ponieważ zagraża rodzimym gatunkom. Daje się zauważyć, że w miejscach objętych usuwaniem w poprzednich latach łubinu jest zdecydowanie mniej, zatem takie działania, podejmowane własnymi siłami przez pracowników i wolontariuszy, przynoszą wymierny efekt. Ten, który odrasta właśnie zaczyna kwitnąć, przez co jest łatwy do rozpoznania i ... usuniecia. Przy okazji zwalczania łubinu trwałego udało się stwierdzić lęgi kopciuszka i sikory modraszki w zakamarkach zabudowań leśniczówki „Grzędy”. Praca na świeżym powietrzu, wśród bujnej, późnowiosennej zieleni może być miłym urozmaiceniem dla tych, którzy na co dzień spędzają czas za biurkiem. Wszystkim, niezależnie od wieku, którzy czują dziecinną radość przy każdej wyprawie do lasu lub na bagno składamy najlepsze życzenia z okazji dnia dziecka i zapraszamy do kolejnej akcji „walki z obcymi” – już 12 czerwca, na Grzędach.
Przypominamy o planowanej na 12 czerwca akcji usuwania gatunku inwazyjnego jakim jest niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora).
Miejsce spotkania: parking przy leśniczówce Grzędy
Termin: 12 czerwca 2015 r.
Godzina rozpoczęcia: 11.30
Godzina zakończenia: 15.45
Około godz. 16.00 zapraszamy na pieczone nad ogniskiem kiełbaski.
Chęć udziału należy potwierdzić przesyłając e-mail na adres: Urszula.Biereznoj@biebrza.org.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do 8 czerwca br.
Niecierpek drobnokwiatowy to przybysz z Ameryki Północnej, który wkroczył do naszych ekosystemów, głównie leśnych. Występuje łanowo utrudniając wzrost rodzimym gatunkom runa. Łatwo się rozsiewa. Ma charakterystyczne owoce w formie torebki, która po dojrzeniu pęka wystrzeliwując nasiona na znaczną odległość (około 2 m). Jest to ciekawy w świecie roślin mechanizm rozprzestrzeniania się gatunków na nowe tereny (zwiększania zasięgu geograficznego).
Co ciekawe, nasiona są jadalne na surowo, podobno smaczne – o lekko orzechowym smaku.
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć pokonkursowych "Biebrzańska Miss Alei 2014". Można ją oglądać od dziś, tj. 12 września 2014 r. w naszej mini-galerii w siedzibie BbPN w Osowcu-Twierdzy. Wystawa właśnie wróciła z tournée po Polsce. W Osowcu będzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.
Konkurs oraz wystaw została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu instrumentu LIFE+ oraz przy współfinansowaniu NFOŚiGW w ramach realizacji projektu LIFE09/NAT/PL/000263.
W środę, 3 września, spotkaliśmy się w Dolistowie, w celu usunięcia rosnącego tam niecierpka gruczołowatego Impatiens glandulifera. Dzieci z czwartej i piątej klasy tamtejszej szkoły podstawowej, pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, i wolontariusze wspólnie wyrywali, często ponad dwumetrowe egzemplarze tego inwazyjnego gatunku. Najmłodsi uczestnicy wykazali się ogromnym zapałem i doskonałą współpracą – wyciągali rośliny z ziemi i przekazywali je sobie z rąk do rąk, aby złożyć wszystkie w jedno miejsce. Po wypełnieniu zadania zregenerowaliśmy siły przy ciastkach i gorącej herbacie dzięki finansowemu wsparciu Komisji Europejskiej w ramach projektu LIFE+ Polskie Ostoje Ptaków. Uczniowie otrzymali w podziękowaniu za pracę notesy oraz specjalne ołówki „Przyjaciel pszczół”.
Wykonana praca miała duże znaczenie dla ochrony okolicznej przyrody. Podczas prelekcji wygłoszonej przez pracowników BbPN dzieci dowiedziały się, że pomimo, iż niecierpek gruczołowaty jest rośliną niezwykle atrakcyjną i miododajną, to jest gatunkiem azjatyckim, zagrażającym europejskim gatunkom roślin i zwierząt, gdyż na naszym kontynencie nie ma on naturalnych wrogów (np. owadów, które zjadając liście, ograniczałyby jego rozwój). Niecierpek gruczołowaty jest rośliną jednoroczną. Rośnie bardzo szybko i osiąga duże rozmiary wypierając z dotychczas zajmowanych stanowisk inne rośliny, a tym samym pozbawiając pokarmu żywiące się nimi zwierzęta. Z drugiej strony ze względu na wartościowy nektar skryty w dużych, barwnych kwiatach owady chętniej korzystają z tego gatunku, pomijając inne, mniej atrakcyjne jednak ważne z punktu ekonomicznego rośliny, te uprawiane przez człowieka (np. drzewa owocowe). Obecność roślin inwazyjnych może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całych ekosystemów.
Usunięcie niecierpka gruczołowatego w Dolistowie było ważne ze względu na bliskość rzeki. Nasiona mogłyby rozprzestrzenić się wraz z wodą na duże odległości. Rzeki stanowią jedne z głównych dróg wnikania gatunków inwazyjnych w nasze środowisko naturalne. Ponieważ jednak nie wszystkie rośliny zostały zniszczone – część rosła na prywatnych posesjach – akcję trzeba będzie powtórzyć w przyszłym, by zapobiec inwazji niecierpka nad Biebrzą.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom spotkania, w szczególności pani Dorocie Mróz. Dziękujemy Wójtowi Jaświł za pomoc w uprzątnięciu powstałej biomasy.
Zapraszamy w kolejnym roku. Przyda się każda para rąk!
Dnia 25 czerwca br. w Suchowoli została wybrana i ogłoszona pierwsza biebrzańska Miss Alei została nią aleja lipowa w Bobrze Wielkiej (gm. Nowy Dwór). Obiekt ma ogromne wartości przyrodnicze, jak też historyczne i kulturowe!
Laureatkami konkursy zostały aż trzy osoby, gdyż to one zgłosiły te właśnie zadrzewienie, nieopodal źródeł Biebrzy. Są to: Dominika Lisowska z Dulkowszczyzny, Aleksandra Raducha z Kolonii Ostrowie oraz Weronika Szarnecka z Grajewa. Każda z laureatek otrzymała upominek rzeczowy w wysokości 400 zł. Gratulujemy!
Oprócz Biebrzańskiej Miss wybraliśmy także biebrzańskich ambasadorów przyrody, którzy napisali apele do lokalnych władz o objęcie ochroną cennych zadrzewień w ich okolicy, zwrócili uwagę na potrzebę sadzenia nowych drzew, by w ten sposób o utrzymać lokalne centra różnorodności biologicznej jakimi są śródpolne i przydrożne aleje. Szczególne wyróżnienia przyznano: Ewelinie Łapszys ze Sztabina, Aleksandrze Raducha oraz Julii Wiatr i Magdalenie Kamińskiej. Jednak wszyscy ambasadorzy dostali upominki rzeczowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie!
Aleja lipowa w Bobrze Wielkiej jest elementem kompleksu dworskiego, w skład którego wchodzi także park dworski, zespół stawów z młynem wodnym (zbożowym) oraz budynek dworu - przeniesiony do Muzeum Wsi w Białymstoku http://www.bialostockiemuzeumwsi.pl/budynki,4.html. Cały kompleks jest uznawany przez historyków za pamiątkę narodową (Maroszek J. 1991). Historia tego miejsca sięga XV wieku, do bojarów litewskich, którzy wybudowali tu pierwsze dwory. Historia alei bierze początek około 1817 r. kiedy to wybudowano ww. dwór. Aleja łączyła gościniec nowodworski z dworem bobrzańskim. Obiekt składał się oryginalnie z 26 lip kryjąc pod koronami trakt prowadzący przez zaporę przy młynie do budynków dworskich. Aleję odbudowano w 1920 r., dosadzono dodatkowe drzewa. Do naszych czasów wiele z drzew nie przetrwało. Z wiekiem, część z nich uległa zniszczeniu czy dewastacji. Mimo to aleja budzi nadal podziw i zachwyt przejeżdżających. Niektóre drzewa zadziwiają nieprzeciętnymi rozmiarami. Może nie pamiętają całego rodu Tomaszewskich – ostatnich właścicieli majątku ale na pewno pamiętają obecność w dworze bobrzańskim takich znakomitości 20-lecia wojennego jakimi byli: pisarka Wanda Miłaszewska, Ignacy Paderewski czy Gabriel Narutowicz. Miejsce to odwiedził sam W. Szafer – botaniki, wielki badacz. Przybył do Bory, by ocenić wiek wiązu - Świętego Graba. Szafer przyznał, że drzewo jest bardzo stare, oszacował jego wiek na około 500 lat! (Bujnicki W. 1939). Wiąz był tak duży, że w jego wnętrzu (gdzie urządzono mini kapliczkę) mogło zmieścić się kilka osób! Po wojnie, w 1942 r. w wyniku anomalii pogodowych – wiąz zakończył żywot.
Jak podają źródła ostatni właściciele majątku w Bobrze – Tomaszewscy – byli światłymi ludźmi. Lasy należące do nich, jako jedyne w guberni grodzieńskiej, były zarządzane i chronione: „Wyrąb dokonywany jest systemem przerębowym (…) Poza tym lasem większość własności nie jest zagospodarowana planowo, powierzchnia innych lasów stale się zmniejsza.” (Bujnicki W. 1939).
Obecnie aleja rozciąga się na odcinku 200 m, w jej składw chodzi 217 drzew w różnym wieku. 215 szt. lip oraz 2 brzozy. Najgrubsza lipa ma około 120 cm średnicy. Klupa, którą zabraliśmy ze sobą była zbyt mała, by dokładnie oszacować średniecę drzewa.
http://www.isokolka.eu/suchowola/8413-aleja-lipowa-z-bobry-wielkiej-najpiekniejsza-nad-biebrza-foto
http://isokolka.eu/dabrowa-bialostocka/7721-biebrzanska-miss-alei
http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Wybory_Biebrzaskiej_Miss,22631.html
Seria pikników edukacyjnych, które odbyły się nad Biebrzą w dniach od 15, 23.06 do 01.07.2014 r. na temat gatunków inwazyjnych, zakończona. W dziesięciu piknikach łącznie wzięło udział ponad 1000 osób. W przeważającej większości byli to mieszkańcy okolicznych gmin, jednak przyjechały do nas też osoby z Łomży, Elbląga, Warszawy czy Gdańska. Najliczniejsze grono uczestników zgromadziło się w Goniądzu – około 200 osób.
Zainteresowanie piknikami były bardzo duże. Starając się o środki finansowe liczbę uczestników szacowaliśmy na około 650 osób, przyszło prawie dwa razy więcej. Cieszy nas taka frekwencja i zachęca do podjęcia podobnych działań w przyszłości. Wynik ten wskazuje również na potrzebę organizowana podobnych wydarzeń w przyszłości.
Wszystkim osobom, które pomagały w organizacji, prowadzeniu spotkań oraz przyczyniły się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również licznym uczestnikom, którzy nieraz w niesprzyjającej aurze pogodowej brali aktywny udział w grach, konkursach i zabawach.
Liczymy, że w głowach uczestników pozostało motto pikników, iż gatunki obcego pochodzenia stanowią potencjalne niebezpieczeństwo inwazji zagrażając zarówno ludziom (silnie pażący barszcz Sosnowskiego czy inwazyjne węże na jednej z amerykańskich wysp), jak też rodzimej przyrodzie. Przykładem niech będzie norka amerykańska, która niszczy jaja, pisklęta ptaków wodno-błotnych. Nie wypuszczajmy naszych pupili na wolność kiedy nam się znudzą! Nie sadźmy obcych gatunków drzew i krzewów, gdyż łatwo mogą wymknąć się spod naszej kontroli. Równie piękne są rodzime gatunku drzew, krzewów i bylin.
Serdecznie zapraszamy do udziału w otwartych piknikach edukacyjnych, które ą organizowane przez Biebrzański Park Narodowy oraz Instytut Biologii Ssaków z Białowieży w ramach projektu LIFE Polskie Ostoje Ptaków. Przewidujemy wiele atrakcyjncyh zabaw, gier i konkursów z nagrodami.
Najbliższe spotkanie w BRZOSTOWIE, gościnnie u Państwa Konopków. 30 czerwca 2014 r. -start godz. 10.00. Około godz. 11.30 przewidujemy piknikowy poczestunek.
Ostatni z pikników odbędzie się w BURZYNIE 01 lipca, przy wiacie widokowej BbPN.
Serdecznie zapraszamy!
W niedzielę 15 czerwca odbył się pierwszy z 10 pikników edukacyjnych organizowanych przez Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża we współpracy z BbPN.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnych mieszkańców pomimo deszczowej pogody. Udział w grach, zabawach i konkursach wzięło ponad 150 osób. Każdy mógł poćwiczyć pisaniem i rysowanie bocianim piórem. Oczywiście głównym obiektem rysowników była norka amerykańska przedstawiana jako wyjadacz ryb i niszczyciel gniazd ptasich. Dlaczego akurat norka amerykańska? Gdyż celem pikników jest zwrócenie uwagi na problem gatunków inwazyjnych w naszym otoczeniu. Norka amerykańska jest jednym z nich. Przybyła do nas z Ameryki Północnej, a raczej została stamtąd przywieziona w celach futrzarskich. Uciekinierzy z ferm, a takich jest nadal wielu, utworzyli dziko żyjące populacje, które zamieszkują brzegi naszych rzek żywiąc się płazami, rybami, jak też ptakami i ich jajami! W ten sposób norki amerykańskie wyjadają naszą przyrodę, fachowo mówi się, że norki zmneijszają różnorodność biologiczną. Jeśli zainteresowała Ciebie historia norki amerykańskiej i chcesz dowiedzieć się więcej o niej oraz o skutkach przez nią powodowanych ZAPRASZAMY na kolejne pikniki! Najbliższy odbędzie się w Lipsku - 23 czerwca. Czeka na Ciebie moc atrakcji! Organizatorzy przewidzieli również darmowy poczęstunek.
Biebrzański Park Narodowy wraz z Instytutem Biologii Ssaków PAN z Białowieży organizuje cykl pikników edukacyjnych w 10 miejscowościach położonych wzdłuż rzeki Biebrza.
Tematem przewodnim będą ptaki wodno-błotne doliny Biebrzy oraz gatunki inwazyjne,
a w szczególności norka amerykańska. Spotkania będą rozpoczynały się prelekcją o gatunkach inwazyjnych oraz zagrożeniach jakie mogą powodować. Wspólnie odpowiemy na pytanie dlaczego norka amerykańska zagraża naszym ptakom. Zaplanowaliśmy wiele zabaw
i konkursów, nie tylko dla dzieci. Będzie można ozdobić kubek podobizną ptaka, techniką decoupage. W specjalnym namiocie wyemitujemy nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi, tryptyk o niezwykłych roślinach i zwierzętach, które opuściły granice naturalnych zasięgów występowania i opanowały inne kontynenty. Okazuje się, że
w Europie i w Polsce spotkać można bardzo wielu takich obcych przybyszów. Czy w jakiś sposób mogą one nam zagrozić? Na to inne pytania znajdziecie odpowiedź na naszych piknikach.
Serdecznie zapraszamy!
15 czerwca – Goniądz MOWiR, plaża
23 czerwca (pn.) – Lipsk - Gminne Centrum Rekreacji w Lipsku, nad Biebrzą
24 czerwca (wt.) – Sztabin - Zespół Szkół w Sztabinie
25 czerwca (śr.) – Suchowola - Szkoła Podstawowa w Suchowoli
26 czerwca (czw.) – Dolistowo - Plaża w Dolistowie
27 czerwca (pt.) – Wroceń - posesja P. Józefa Sobotko, Wroceń 43
28 czerwca (sob.) - Osowiec Twierdza - pole biwakowe
29 czerwca (nd.) – Mścichy - plac przy kościele
30 czerwca (pn.) – Brzostowo - posesja P. Witolda Konopki, Brzostowo 26
01 lipca (wt.) - Burzyn - punkt widokowy Biebrzańskiego Parku Narodowego
W dniu 8 kwietnia czteroosobowa komisja wybrała dziesięć najciekawszych zgłoszeń na Biebrzańską Miss Alei. W sumie w konkursie wzięło udział 48 osób. Ze względów formalnych lub merytorycznych odrzuciliśmy 13 zgłoszeń, pomimo to wybór nie był łatwy. Finaliści oraz ich drzewa pochodzą z różnych części doliny Biebrzy, od Nowego Dworu poprzez Suchowolę, kończąc na Jedwabnem. Cieszy nas tak duże zainteresowanie konkursem.
Dziękujęmy wszystkim za zaangażowanie!
Kolejnym etapem naszego konkursu jest wykonanie sesji fotograficznych dziesięciu finalistów, tj. zarówno młodzieży jak i drzew. Do współpracy zaprosiliśmy znanych fotografików. Fotografie najpiękniejszych kandydatek na Miss Biebrzańskich Alei będą prezentowane podczas pikników edukacyjnych, już w czerwcu. Wówczas też wybierzemy naszą Miss.
Pamiętajcie drzewa są bardzo ważne w naszym życiu. Nieprawdą jest, że zagrażają bezpieczeństwu na drodze.
Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków z Białowieży, organizuje konkurs w ramach projektu Polskie Ostoje Ptaków LIFE09 NAT/PL/000263.
Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) z gmin zlokalizowanych w granicach obszarów Natura 2000. Do konkursu są przyjmowane zgłoszenia od osób indywidualnych, jak też zgłoszenia grupowe.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi i zaangażowanie społeczeństwa w ochronę rodzimego krajobrazu kulturowego, promowanie gatunków rodzimych. Jak też zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z wprowadzania gatunków obcego pochodzenia. Gatunki inwazyjne stanowią jedno z najważniejszych przyczyn spadku liczebności ptaków wodno-błotnych w dolinie Biebrzy.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI!
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl