Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR

Treść

PROMOCJA PROJEKTU POP

Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra "Wanted"

Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia związane z obecnością gatunków obcego pochodzenia w ekosystemach rodzimych oraz na wprowadzony niedawno obowiązek uzyskania zezwolenia na ich przetrzymywanie. Szczególną uwagę poświęcono żółwiowi czerwonolicemu Trachemys scripta elegans i innym gatunkom obcych słodkowodnych żółwi, które coraz powszechniej można spotkać w dzikim środowisku. Rosnące zainteresowanie hodowlą tych gatunków skutkuje coraz częstszymi przypadkami wypuszczania ich do środowiska przez właścicieli, którzy nie są świadomi, że jest to czyn niezgodny z prawem i szkodzący rodzimej przyrodzie. Rodzimym, szczególnie narażonym gatunkiem, jest rzadki w Polsce żółw błotny Emys orbicularis, którego egzotyczne żółwie mogą wypierać z optymalnych dla niego siedlisk. Możliwe jest również przenoszenie przez obce żółwie chorób i pasożytów, na które żółw błotny nie jest odporny.

Na stronie internetowej PTOP „Salamandra” znajduje się specjalny formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego każdy może wskazać miejsca obserwacji obcych gatunków żółwi słodkowodnych w naturze. Na zgłaszających czekają nagrody. Szczegóły: http://www.salamandra.org.pl/obcekampania.html


Gratulujemy pomysłu ! Mamy nadzieję, że kampania będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

  • autor: U.BB

Promocja Projektu na narodowym forum przyrodników: Gatunki obce w lasach

Mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w konferencji dotyczącej gatunków obcego pochodzenia, której organizatorem była Główna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie http://cepl.sggw.pl/konferencja/amop/index.htm


Tematyka wystąpień była bardzo ciekawa i różnorodna. Zaprezentowano zagadnienia inwazji biologicznych oraz ich konsekwencje przyrodnicze i ekonomiczne. Przedstawiono wiele przykładów na różnych poziomach: od mikroskopijnych grzybów i pasożytniczych nicieni poprzez większe grzyby („kieszonkowe fallusy”), liczne przykłady z Królestwa Roślin i Królestwa Zwierząt - poczynając od bezkręgowców a kończąc na bizonie.

Poruszono kwestię zagrożeń ze strony tych gatunków. Mowa była o ich dużym potencjale i zdolnościach inwazji. Ciekawym a zarazem pouczającym było poznanie różnych spojrzeń w zależności od grupy interesariuszy w dyskusji nad rozumieniem pojęcia ‘gatunek inwazyjny’, tj. biologów i leśników. Obce gatunki często nazywane są bombą z opóźnionym zapłonem, mogą minąć dziesiątki lat nim nabiorą „wirulentności” i staną w zawody z gatunkami rodzimymi. Dotyczy to szczególnie gatunków roślin. W przypadku zwierząt proces ten może być szybszy. Wykazano na przykładach, iż niekontrolowane rozprzestrzenianie się gatunków obcych mających często cechy inwazyjnych przynosi nie tylko szkody ekologiczne ale i ekonomiczne, np. amerykańska wiewiórka szara. Wypuszczone do lasu mają duże szanse na utworzenie ekspansywnej populacji. Tak się już np. stało w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech, gdzie nie tylko powodują wymieranie rodzimej wiewiórki rudej, ale powodują straty w leśnictwie, liczone na wiele milionów Euro rocznie. Czas więc podjąć działania ograniczające ryzyko takich inwazji w Polsce.

Pani Agnieszka Niemczynowicz (IBS Białowieża) zaprezentowała ideę oraz wstępne wyniki działań realizowanych w ramach projektu Polskie Ostoje Ptaków LIFE09 NAT/PL/000263, którego BbPN jest jednym z partnerów.

Udział gatunków obcego pochodzenia we florze Polski wynosi aż 29%, tj. 1017 gatunków roślin. Z tego 240 gatunków zostało w przeszłości wprowadzonych do uprawy przez człowieka, głównie w celach zarobkowych (zwiększania produkcji).

Gatunki inwazyjne/obce cechuje bardzo duża plastyczność środowiskowa, mogą zajmować różne środowiska, żywić się różnym pokarmem dzięki temu zwiększają swoje szanse na przeżycie i wydanie potomstwa. W przypadku roślin cechuje je zdolność łatwego rozmnażania wegetatywnego, np. przez rozłogi czy inne dowolne fragmenty rośliny. Zdolność ta czyni z nich niezwyciężonych. Nawet zamierzone działania zmierzające do ich eliminacji są bardzo długotrwałe i kosztowne. Nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzony efekt.

Dlatego też problem jest, tak ważny, i tak ważne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych gatunków. Warto mieć w pamięci tę informację przy zakupie kolejnych pięknych roślin do naszego ogrodu.

  • autor: Biereznoj-Bazille

Kalendarze 2012

W rarmach działań promocyjnych realizowanego projektu powstał pierwszy kalendarz na 2012 r. oraz broszura przedstawiająca założenia projektu oraz prezentująca poszcególnych beneficjentów. Głównym  bohaterem naszego kalendarza są rybitwy. Zdjęcia dostarczył pan Piotr Dombrowski oraz pan Paweł Świątkiewicz, którym serdecznie dziękujemy. Projekt i druk kalendarza wykonała drukarnia Xpression.

Kalendarz 2013

  • -
  • -

Wzór kalendarza

  • -
  • -

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.