Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Treść

Dołączenie ogiera do tabunu koników polskich w OHZKPiRZ

Wiosną bieżącego roku do tabunu koników polskich w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego dołączył ogier Hrud P. Ogier pochodzi z hodowli rezerwatowej Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie.

Przed połączeniem z tabunem ogier kilka tygodni przebywał w stajni Ośrodka pod opieką pracowników. Kiedy pojawiły się sprzyjające okoliczności przyrody rozpoczęto przygotowania do połączenia koni. Hrud opuścił stajnię bladym świtem około godziny 3.00. Chłód poranka skutecznie uchronił ogiera przed atakami owadów i swobodnie dotarł do klaczy podprowadzony przez pracowników Ośrodka. Kiedy konie się zobaczyły, okazało się, że niestety klacze nie podzielały entuzjazmu Hruda, nie ucieszyły się na jego widok, mało tego po prostu… uciekły! Rozentuzjazmowany Hrud niewiele myśląc ruszył w pościg. Zabawa w ganianego trwała ładnych kilka godzin. Dopiero późnym popołudniem klacze pozwoliły mu do siebie podejść. Następnego dnia całe stado było w komplecie z zadowolonym Hrudem w centrum uwagi. Biedak przez kilka dni praktycznie nic nie jadł, tak był zaaferowany towarzystwem. Obecnie koniki tworzą zgrany zespół i razem przemierzają swoje ścieżki. A my liczymy na liczne potomstwo wiosną przyszłego roku. Trzymajcie kciuki!

Rola ogiera w stadzie

Rolą ogiera w stadzie w hodowli rezerwatowej jest przede wszystkim reprodukcja. Jako najsilniejszy osobnik w stadzie broni też stado przed niebezpieczeństwem, czyli przed innymi ogierami i dzikimi zwierzętami. Ponieważ niebezpieczeństwo może czyhać z każdej strony, ogier zachowuje czujność przez cały czas. Każdy tabun ma swoje terytorium, ogier znaczy jego granice kałem i moczem. Pozostawia w ten sposób wiadomość dla innych ogierów: „tutaj już zajęte”. Nieproszonymi gośćmi są również zbłąkani turyści wchodzący na jego terytorium, jeżeli ogier poczuje się zagrożony nie zawaha się przed atakiem. Ogier poza reprodukcją i obroną stada decyduje również o składzie swojego tabunu. Pomiędzy tabunami bardzo często dochodzi do porwań, wypędzeń i swobodnych migracji klaczy. Ogier dba również o porządek wewnątrz stada popędzając powolne klacze i strofując niesforną młodzież.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Tylkowska

  • Hrud podprowadzany do klaczy (Kłycek)
    Hrud podprowadzany do klaczy (Kłycek)
  • Hrud po wypuszczeniu rozgląda się nieśmiało (Duża Łąka)
    Hrud po wypuszczeniu rozgląda się nieśmiało (Duża Łąka)
  • Namierzył stado...
    Namierzył stado...
  • Hrud w otoczeniu klaczy (wydma na Łągwi)
    Hrud w otoczeniu klaczy (wydma na Łągwi)
  • Ogier zachowuje czujność w każdej sytuacji
    Ogier zachowuje czujność w każdej sytuacji

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.