Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR

Treść

  • -
  • -
  • Galeria: spotkanie Kick-Off Meeting 11-14 .04.2010
    Galeria: spotkanie Kick-Off Meeting 11-14 .04.2010

Biebrzański Park Narodowy partnerem unijnego projektu Habit-Change

1 marca 2010 Biebrzański Park Narodowy stał się oficjalnym partnerem projektu  Habit-Change - Adaptive management of climate-induced changes of habitat diversity in protected areas. Jest to project europejski, prowadzony przez niemiecki Leibniz Institute for Ecological and Regional Development z siedzibą w Dreźnie. Projekt jest realizowany w ramach programu Central Eutrope będącego częśćią Interreg IV. Biebrzański Park Narodowy został jedynym beneficjentem tego programu w województwie podlaskim, a project będzie realizowany do lutego 2013 roku.

Projekt Habit-Change ma na celu opracowanie wskaźników oraz procedur zarządzania na obszarach chronionych w Europie w obliczu globalnych zmian, przejawiających się w dynamicznej przemianie siedlisk. W dniach 11-14 kwietnia 2010 mieliśmy przyjemność gościć wszystkich partnerów tego projektu na spotkaniu Kick-Off Meeting, oficjalnie rozpoczynającym pracę partnerów w tym projekcie. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele jednostek naukowych z całej europy (m. in. z Drezna, Wiednia, Berlina i Bolzano) jak również przedstawiciele parków narodowych, będących – podobnie jak BPN – partnerami projektu Habit-Change (byli to m.in przedstawiciele rumuńskiego Danube Delta National Park, węgierskiego Balaton Uplands National Park oraz słoweńskiego Triglav National Park).

Podczas czterodniowego spotkania zostały omówione szczegóły realizacji projektu przez wszystkich partnerów. Wszystkie działania, które mają zostać wykonane w ramach projektu zostały podzielone na zadania robocze. Zadaniem Biebrzańskiego Parku Narodowego we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Katedrą Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska SGGW w Warszawie będzie analiza dynamiki zmian siedliskowych i hydrologicznych zachodzących na obszarze Doliny Biebrzy. Głównymi celami projektu w Biebrzańskim Parku Narodowym jest usprawnienie monitoringu hydrologicznego parku oraz opracowanie trendów przemian siedlisk na podstawie zobrazowań satelitarnych z użyciem najnowocześniejszych technik teledetekcyjnych. W pracach zostaną wykorzystane już funkcjonujące modele hydrologiczne oraz obserwacje stanu środowiska dokonane w przeszłości. W realizacji tych zadań BPN będzie korzystał z wiedzy ekspertów z międzynarodowych jednostek badawczych. Ponadto, w ramach projektu zaplanowano organizację spotkań władz BPN z mieszkańcami obszarów położonych w sąsiedztwie parku oraz przedstawicielami lokalnych władz. Wnioski z realizacji projektu będą wdrażane w procesie zarządzania chronionymi obszarami Doliny Biebrzy.

Koordynatorem projektu Habit-Change z ramienia Biebrzańskiego Parku Narodowego Mateusz Grygoruk.
 

XXXIV  Wszechnica Biebrzańska - 22-23 stycznia 2011 r.
 

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.