Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Ciężka zima ...

Tegoroczna zima jest wyjątkowo ciężka dla wielu zwierząt. Z jeleniowatych najbardziej "poszkodowana" jest sarna. Trudniej niż jeleń czy łoś radzi sobie z głębokim śniegiem i mrozem. Sarna żeruje bardzo wybiórczo, szukając często nawet pojedynczych źdźbeł i pędów konkretnych, ulubionych przez nią gatunków roślin (np. borówek, poziomek, szczawiku). Przy głębokiej pokrywie śniegu jest to bardzo utrudnione, a kiedy śnieg stwardnieje po krótkotrwałej odwilży, tak jak to ma miejsce obecnie, dokopanie się do runa delikatną nóżką może być niemożliwe. Delikatne gałązki to raczej dieta uzupełniająca dla sarn, choć  zimą to często "danie główne". Zasobów tych z końcem zimy ubywa, gdyż kora i pędy zdrewniałe to również główny zimowy pokarm łosi i jeleni. Stąd częste widoki sarn, które podchodzą obecnie do obejść gospodarskich, stert siana oraz sadów i ogrodów w poszukiwaniu pokarmu. Ponadto sarny łatwiej niż jej więksi kuzyni przemarzają - zwłaszcza jej cienkie nogi. To wszystko sprawia, że otrzymujemy tej zimy m. in. takie informacje z terenu:  "Sarny niestety padają z głodu przy samej drodze. Kolega na padlinie z Carskiej Drogi fotografował niedawno bielika i kuny." - Paweł Świątkiewicz (lekarz, fotograf, "biebrznięty")  lub "Sarny przychodzą do mnie do sadu i na podwórko by obgryzać iglaki" - Jerzy Rolnik (leśniczy  Obwodu Ochronnego Kapice) czy też "Dokarmiam sarny za swoją stodołą - przychodzą tam do mnie na jabłka." - mieszkaniec jednej ze wsi.

Innym zwierzętom tegoroczna zima też wydaję się "dawać w kość". Kuropatwy częściej niż w poprzednich latach podchodzą do gospodarstw rolnych, a nawet  znam kilka przypadków dokarmiania tych ptaków pod oknami i na tarasach podmiejskich domów. Myszołowy przylatują do przydomowych karmników, co pokazywała niedawno TVP Białystok. W Goniądzu głodna wydra odwiedzała kurniki do czasu, kiedy sama nie padła łupem psów. Obserwowałem też lisy, liczące na łatwiejszy łup na wiejskich podwórkach. Łosie w Sośni żerują prawie w samym środku wsi, czego wcześniej nie spotykał jeden z nielicznych tamtejszych mieszkańców - Cezary Werpachowski (pracownik BPN). Klępa z łoszakiem koczowała kilka dni pod jego płotem nic nie robiąc z widoku ludzi. Niektóre z łosi w pogoni za lepszym żerem "robią z siebie kozę" sięgając do "wysokich "gałęzi na dwóch nogach - o czym poinformował nas jeden z fotografów często odwiedzających Park - Robert Bałdyga.

Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi obserwacjami przyrodniczymi znad Biebrzy - piotr.talalaj@biebrza.org.pl  Najciekawsze teksy i zdjęcia będziemy prezentować na parkowych stronach internetowych.

Obserwacja kilkudziesięciu orlików

 

Obserwacja kilkudziesięciu orlików …
 
Orlików mamy wiele. Internet podaje, że mamy: kilka miejscowości o nazwie „Orlik”, górski szczyt, dwóch generałów brygady, samolot, zespół akrobacji lotniczych i okręty. Oczywiście mamy też 2 gatunki ptaków: orlika krzykliwego i grubodziobego. Z tego ostatniego strasznie jesteśmy dumni w Naszym Parku. Rok 2011 został nawet ogłoszony <rokiem orlika> w Biebrzańskim PN!
Zapomniałem dodać, że mamy też rządowo-samorządowy program budowy boisk „ORLIK”.
 
No to i ja dorzucę jeszcze jednego orlika – orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris) - oczywiście nad Biebrzą. Właśnie zakwitł na biebrzańskich „grądzikach” i w niektórych ogrodach.
Nazwa gatunkowa – pospolity – zupełnie nie odpowiada realiom. Ale z tym określeniem często jest na odwrót. Wystarczy przypomnieć sobie gatunek rośliny, o którym pisałem ostatnio, czyli obuwika pospolitego ...
 
Wróćmy jednak do orlika. Kwiaty ma bardzo dziwne – niespotykane u innych roślin. Są grzbieciste o 5 krotnej symetrii. Działki kielicha są płasko rozpostarte, a działki korony wznoszące się – posiadają rurkowatą ostrogę skierowaną do tyłu. Według mnie, bardziej przypomina to ramiona mątwy lub ośmiornicy niż szpony orlika … W Polsce mamy tylko ten jeden gatunek. Z racji swej urody został bardzo szybko „udomowiony” i teraz spotykamy go bardzo często w naszych ogrodach, w licznych odmianach barwnych. Ozdobne mieszańce (hybrydy), mają często odmienną barwę działek kielicha i korony.
Nasz – biebrzański jest typowy: ciemno-niebieski lub może bardziej fioletowy. Zapylają go owady, np. niektóre drobne pszczołowate oraz te, które mają stosunkowo długi aparat ssący. We wspomnianych wcześniej ostrogach ukryty jest bowiem słodki nektar. Trzmiele, które jak wiadomo są miłośnikami słodyczy radzą sobie z orlikiem inaczej …Przegryzają ostrogę i rabują słodki napój - chyba, że mają wyjątkowo długą ssawkę.
 
Przypominam, że orlik pospolity jest pod ścisłą ochroną!
 
Tekst i zdjęcia: C. Werpachowski (cezarbot@cksr.ac.bialystok.pl)

 

 

  • autor: C, Werpachowski, data: 2011-06-01

orliki

  • młody kwiat orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris)...
    młody kwiat orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris) przypoina trochę mątwę ... fot: C. Werpachowski
  • kwiat orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris) jedna z...
    kwiat orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris) jedna z ostróg już przegryziona ... fot: C. Werpachowski
  • orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) niebieskie na...
    orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) niebieskie na niebieskim fot: C. Werpachowski
  • orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) kwiat od dołu - wloty...
    orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) kwiat od dołu - wloty do rurek ze słodkim nektarem fot: C. Werpachowski
  • orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) szpony orła - orlika?...
    orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) szpony orła - orlika? fot: C. Werpachowski
  • kilkanaście orlików w jednym miejscu ... fot: C...
    kilkanaście orlików w jednym miejscu ... fot: C. Werpachowski
  • powierzchnia liści orlika jest pokryta woskiem fot: C...
    powierzchnia liści orlika jest pokryta woskiem fot: C. Werpachowski

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.