Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?

Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Najlepszym tego przykładem jest wyobrażanie przez naszych praprzodków bogów ciskających piorunami, jak grecki Zeus, czy nasz rodzimy słowiański Perun. Sami także możemy doświadczyć tej „boskiej” mocy, obserwując szalejącą nawałnicę. Ciarki spowodowane grzmotami, mocny, porywisty wiatr czy zapach burzowego powietrza są intensywniejsze i efektowniejsze, gdy doznaje się ich w niezwykłym miejscu, takim jakim są bagna Doliny Biebrzy. Problematyka częstości oraz czasu występowania burz w Dolinie Biebrzy nie była dotąd nigdy analizowana. To błąd, zważywszy na to, że w Polsce jak grzyby po deszczu (lub po burzy) mnożą się kluby „łowców burz”. Obserwując przebieg burz i ich konsekwencje w tym roku, a nawet w ostatnich dniach, należy nieco dokładniej spojrzeć na to zjawisko. Nie tylko pod kątem spustoszeń, jakie burze sieją na swej drodze w lasach, na polach, czy w domostwach, ale również z perspektywy, tego, że burze potrafią one zepsuć nawet najlepszy dzień na kajaku czy na szlaku pieszym. Kiedy zatem (nie)należy planować wycieczki na Bagna Biebrzańskie chcąc mieć jako-taką pewność, by przeżyć/ominąć/zaobserwować burzę?
Służby terenowe Biebrzańskiego Parku Narodowego regularnie monitorują zjawiska pogodowe, w tym burze. Prześledziliśmy więc ich obserwacje z lat 1999-2012, by przekonać się kiedy w Dolinie Biebrzy najczęściej występują burze i w końcu możemy sprostać oczekiwaniom zwolenników burz, piorunów i grzmotów.

Miesiącami, podczas których można najczęściej zaobserwować nad Doliną Biebrzy zjawisko burzy są maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień. Wtedy to wyładowania atmosferyczne występują średnio 5 razy w miesiącu. Ulubionym przez biebrzańskie burze miesiącem jest lipiec, kiedy średnio występuje 8 dni z burzą. Najwięcej, bo średnio około 3 dni z burzą występują w trzeciej dekadzie lipca oraz w pierwszej dekadzie sierpnia, czyli właśnie teraz. Na przestrzeni ostatnich lat zdarzały się też lipce, podczas których ilość nawałnic z piorunami była o wiele większa i sięgała nawet do 25 dni z burzą w tym miesiącu! Oznacza to, że gdybyśmy wówczas (t.j. w lipcu 2001 roku zaplanowali 7 dniowy urlop nad Biebrzą, statystycznie w 5.5 dniach mielibyśmy burzę. Oprócz wyżej wymienionych okresów, burzę kotłującą się nad Biebrzą można sporadycznie zaobserwować w maju, wrześniu a nawet w kwietniu.

Rys. 1. Średnia liczba dni z Burzą w Dolinie Biebrzy w latach 1999-2012. Dane pochodzą z posterunku obserwacyjnego w Laskowcu (Dolny Basen Biebrzy)

  • -

W porównaniu do wyspy Java, gdzie pioruny biją średnio 322 dni w roku, nasza Biebrza wydaje się być oazą spokoju – w latach 1999-2012 średnio w roku mamy 20 dni z burzą. Nie ma się jednak na co „oburzać”, gdyż średnia ilość dni z wyładowaniami w naszym kraju wacha się pomiędzy 20 a 25. Powstawaniu burz sprzyja bliskie położenie gór, a także tereny wyżynne wypełnione jeziorami, o skąpym zalesieniu, dlatego najbogatszym rejonem w burze jest południowa Polska (Tatry i Podbeskidzie). Nad Biebrzą mamy jednak Burzyn – miejscowość położoną na skraju wysoczyzny, na prawym brzegu Biebrzy. Być może ukształtowanie terenu w tym miejscu również wpływa na większą niż gdzie indziej w okolicy częstość występowania burz? Być może to właśnie Burzyn jest tym miejscem w Dolinie Biebrzy, gdzie należy spodziewać się najczęstszych grzmotów i piorunów?

Występowanie burz nierozerwalnie wiąże się z ilością opadów w danym miesiącu. Lipiec i sierpień ze średnimi miesięcznymi sumami opadów równymi odpowiednio 88,4 mm oraz 73 mm, są najwilgotniejszymi miesiącami w roku.
Wszystkich amatorów oraz łowców burz, zachęcamy do obserwacji tych niesamowitych widoków na dziewiczych terenach Biebrzy. Jednocześnie przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Burza to wielka siła natury, w starciu z którą zwykły śmiertelnik, nieprzygotowany do silnych porywów wiatru, intensywnego deszczu i gradu oraz huku piorunów nie ma żadnych szans.
Podsumowując – jeżeli chcecie obserwować burze nad Biebrzą powinniście się udać na przełomie lipca i sierpnia do Burzyna. Sukces gwarantowany!

Bartłomiej Chrzanowski i Kacper Celuch

Obserwacje meteorologiczne, na podstawie których przygotowano niniejszy artykuł, pochodzą z posterunku monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego w Laskowcu, Obręb Ochronny Brzeziny.

  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P. Świątkiewicz
  • Fot. P.Tałałaj
  • Fot. P.Tałałaj

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.