Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Orlik grubodzioby z nad Biebrzy zastrzelony w Czarnogórze

  Biebrzańska populacja orlika grubodziobego Aquila clanga, ostatnia w krajach Unii Europejskiej, już i tak skrajnie nieliczna, poniosła niepowetowaną stratę. W ostatnich dniach listopada dorosły samiec tego gatunku o imieniu Bruzda został zastrzelony z broni myśliwskiej na zimowisku w okolicy Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie na terenie Czarnogóry.

Bruzda gniazdował co najmniej od 2004 r. w bagiennych lasach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tworzył on jedną z najbardziej produktywnych, czystych genetycznie par tego gatunku w całej dolinie Biebrzy. W czerwcu bieżącego roku ptak ten został wyposażony w nadajnik telemetryczny przez zespół naukowy z Komitetu Ochrony Orłów. Wtedy też, zgodnie z międzynarodową tradycją, otrzymał imię. Odtąd dostarczał cennych danych naukowych o swoim gatunku, a jego jesienną wędrówkę można było śledzić na stronie www.orlikgrubodzioby.org.pl. Badania telemetryczne orlików grubodziobych oraz wiele innych działań służących ochronie tego gatunku zostało przeprowadzonych w ramach projektu LIFE „Orlik ptak jakich mało” realizowanego przez Stowarzyszenie Ptaki Polski, Komitet Ochrony Orłów i Biebrzański Park Narodowy.
Na przełomie listopada i grudnia naukowcy z KOO śledzący dane z oznakowanych ptaków zauważyli, że nadajnik Bruzdy niespodziewanie zamilkł. Dzięki szybkiemu nawiązaniu współpracy z Centrum Ochrony i Badań Ptaków w Czarnogórze sprawę udało się wyjaśnić. Czarnogórscy ornitolodzy odnaleźli martwego już ptaka na posesji, w miejscu skąd pochodziły ostatnie dane GPS. Zdjęcie rentgenowskie wykazało obecność w ciele ptaka śrutu, będącego według miejscowych weterynarzy przyczyną jego śmierci.
Dramat Bruzdy jest ogromną stratą dla całej populacji tego gatunku w Europie. Orlik grubodzioby jest gatunkiem zagrożonym globalnie, objętym ochroną w Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą Ptasią, a w Polsce m.in. ujęty w Czerwonej Księdze Zwierząt. Śmierć Bruzdy stawia pod znakiem zapytania dalsze losy jednej z zaledwie 9 czystych genetycznie par orlika grubodziobego gniazdujących w kraju. 
Pozostaje mieć nadzieję, że nagłośnienie sprawy zabicia orlika przyczyni się do skuteczniejszego przeciwdziałania strzelaniu do chronionych gatunków ptaków nie tylko w Czarnogórze, ale i w innych krajach południowej Europy. W wyjaśnieniu sprawy śmierci orlika, oprócz miejscowych ornitologów, pomoc okazała także Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze.
 
Więcej informacji - tutaj
 
 

 

  • autor: Krzysztof Henel, data: 2012-12-12
  • Orlik grubodzioby „Bruzda” po założeniu nadajnika. Fot. G. Maciorowski
    Orlik grubodzioby „Bruzda” po założeniu nadajnika. Fot. G. Maciorowski
  • „Bruzda” podczas obrączkowania. Fot. G. Maciorowski
    „Bruzda” podczas obrączkowania. Fot. G. Maciorowski
  • Martwy orlik grubodzioby po odnalezieniu na terenie Czarnogóry. Fot. M. Jovicevic
    Martwy orlik grubodzioby po odnalezieniu na terenie Czarnogóry. Fot. M. Jovicevic

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.