Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Co łączy ochronę głuszca i ochronę cietrzewia?

Znaczna część zagrożeń i sposobów ochrony głuszca jest bardzo podobna, jak w przypadku cietrzewia, drugiego kuraka leśnego ginącego w kraju, a występującego jeszcze w dolinie Biebrzy. Z tego względu przedstawiciel BbPN wziął udział w konferencji inaugurującej realizowany przez Lasy Państwowe projekt LIFE+ „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”, która odbyła się w Augustowie w dn. 22 listopada br. Z tego też względu warto w tym miejscu przybliżyć nieco wspomniany projekt. 
Został on podjęty z uwagi na znaczący spadek liczebności nizinnej populacji głuszca i niebezpieczeństwo wymarcia gatunku w jego kolejnych krajowych ostojach. Według danych przedstawionych przez dr Dorotę Zawadzką liczebność głuszca w Puszczy Augustowskiej spadła z ok. 110 – 150 osobników w latach 1996-1997 do zaledwie 32 os. w 2013 r. Projekt czynnej ochrony głuszca w Puszczy Augustowskiej ma na celu odbudowę jego populacji przez działania takie, jak: wsiedlanie i hodowla zachowawcza, poprawa siedlisk, monitoring stanu populacji, ograniczanie populacji drapieżników, zmniejszanie antropresji i edukację społeczeństwa. Więcej informacji na stronie projektu: www.lifeurogallus.pl .
Powyższe kierunki działań, włącznie z hodowlą zachowawczą i ograniczaniem presji drapieżników, są analogiczne, jak w przypadku potrzeb ochrony cietrzewia. Doświadczenia z ich wdrażania zapewne zostaną w przyszłości wykorzystane także przy realizacji czynnej ochrony cietrzewia w dolinie Biebrzy. 
Wracając do kwestii występowania głuszca w dolinie Biebrzy - współcześnie mam on tu status gatunku zalatującego. Z ostatnich lat brak jest jednak pewnych, udokumentowanych informacji o zalatywaniu tego gatunku do Ostoi Biebrzańskiej. Z uwagi na rzadkość głuszca oraz podobieństwo samic do samic cietrzewia ewentualne jego obserwacje w dolinie Biebrzy powinny zostać udokumentowane fotograficznie.

Tekst: Krzysztof Henel

 

  • autor: Piotr Tałałaj, data: 2013-12-04
  • -
    Głuszec. Fot. G.T. Kłosowscy
  • -
    Otwarcie konferencji przez nadleśniczego Nadleśnictwa Głęboki Bród. Fot. W. Misiukiewicz
  • -
    O hodowli głuszca opowiada dr Andrzej Kruszewicz. Fot. W. Misiukiewicz

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.