Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Szakal złocisty – obcy czy swój?

Zjawisko rozprzestrzeniania się, bądź ucieczki zwierząt hodowlanych obcego pochodzenia jest istotnym problemem we współczesnym podejściu do ochrony przyrody.  Bardzo często gatunki te stanowią zagrożenie dla lokalnych populacji zwierząt. Problem ten szczególnie istotny jest w parkach narodowych, których zadaniem jest m.in. ochrona właśnie rodzimej fauny. Biebrzański Park Narodowy od wielu już lat walczy np. z norką amerykańską, której pojawienie się na Bagnach Biebrzańskich powoduje duże straty w lęgach ptaków siewkowatych.  

Do doliny Biebrzy dotarł kolejny nowy gatunek – szakal złocisty (Canis aureus).  Zwierzęta te zaobserwowano nad Biebrzą w maju i czerwcu tego roku, a wiarygodność tych informacji została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży. W odróżnieniu od gatunków obcych, szakala złocistego nie należy zaliczać do tej grupy. Jego pojawienie się w dolinie Biebrzy ma bowiem związek z naturalną ekspansją zasięgu jego występowania. Naturalnym obszarem występowania szakala złocistego jest południowa Euroazja i północna Afryka. Do Polski gatunek ten dotarł najprawdopodobniej z południowej Ukrainy. Być może kolonizacja przez ten gatunek terenów na północ od jego naturalnych areałów występowania związana jest ze zjawiskiem ocieplania się klimatu. Konsekwencje pojawienie się szakala złocistego na Bagnach Biebrzańskich dla występujących tu lokalnych populacji zwierząt są trudne do przewidzenia. Gdyby drapieżnik ten osiedlił się w dolinie Biebrzy mógłby stanowić konkurencję dla żyjących tu wilków. 

 Na chwilę obecną nie wiemy jednak czy gatunek ten osiedli się nad Biebrzą na stałe czy jest to tylko przypadkowa migracja, którą należy traktować, jako ciekawostkę faunistyczną.

Fakt pojawienia tego gatunku w dolinie Biebrzy został odnotowany i dalszy rozwój sytuacji będzie monitorowany przez pracowników Parku.

Więcej informacji: http://link.springer.com/article/10.1007/s13364-015-0238-9

  • autor: Tekst: Krzysztof Frąckiel, data: 2015-11-20
  • -
    Fot. Adam Doliwka, Gugny 1.05.2015

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.