Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Lepsze ziółka

Pewnego pochmurnego, lipcowego poranka patrolując teren, kilkadziesiąt metrów przed granicą BbPN dostrzegłem postać wyłaniającą się przydrożnego rowu, trzymającą w dłoniach liście bobrka trójlistkowego. Okazało się, iż jest to jeden z ostatnich miejscowych zbieraczy ziół. Zioła zbierali od pokoleń -opowiadał pan Darek, zbierała jego babka, matka, ojciec i on. Dawniej, duża część mieszkańców Kapic  dorabiała zbierając zioła. Głównie pozyskiwano żywokost lekarski. Na żywokost wychodziło się o świcie, najczęściej na „trójkąt” czyli Piekielne Wrota, zbieracz zaopatrzony był w ogromne płachty. Ludzie cały dzień zbierali żywokost lekarski, a wieczorem wielkie chusty wyładowane ziołami przerzucone przez ramię transportowano na plecach, czasami kilkanaście kilometrów, jest to tak ciężka praca, że obecnie niewiele osób zajmuje się zbieractwem ziół. Mój „ostatni Mohikanin” okazał się świetnym rozmówcą, wyjaśnił, że dawniej opłacało zbierać się na nadbiebrzańskich łąkach: świetlik łąkowy, kwiat jasnoty, kozłek lekarski czy dziurawiec zwyczajny, obecnie ceny niektórych ziół spadły, gdyż cześć ziół sprowadzana jest z Chin. Jednak nie wszystkie rośliny rosną w Chinach. Obecnie opłaca się pozyskiwać np. bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L.) kilogram suszonych liści w skupie kosztuje 18zł. Ważne jest jednak, aby nie wyrywać kłączy tylko same liści i to nie wszystkie (część należy pozostawić, aby roślina nadal rosła), nie należy niszczyć stanowisk i nie zostawiać po sobie śmieci – tłumaczył rozmówca. Bobrek dobry jest na trawienie i wzmocnienie.
Zbieracze ziół nad Biebrzą przechodzą powoli do historii.
Jednak, może dobrą alternatywą dla miejscowych rolników byłoby pozyskiwanie ziół z plantacji. Należy skontaktować się chociażby z Herbapolem i podpytać co warto uprawiać na danym terenie, bo lepszych ziółek, niż tych rosnących w dolinie Biebrzy nie znajdziesz nawet ze świecą.

Tekst i zdjęcia:Andrzej Mydliński, BbPN

 

  • autor: Zamieścił: P.Tałałaj, data: 2017-08-16
  • -
  • -
  • -

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.