Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Balony kontra ochrona przyrody

Uroki Biebrzańskiego Parku Narodowego można oglądać na wielorakie sposoby. Pieszo, rowerem, lub samochodem, to najpopularniejsze możliwości poruszania się po oznakowanych szlakach na stałym lądzie. Kajakiem, tratwą lub katamaranem, odkrywać można piękno owej krainy od strony wodnych szlaków. Zupełnie inną formą zwiedzania Biebrzańskiego Parku narodowego, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna, to regularne loty balonami nad tą największą kraina bagien w Polsce. Niewątpliwie wrażenia z takiej wyprawy muszą być niezwykle ekscytujące i zapewne odwiedzającym gościom, ten sposób podróży daje wiele satysfakcji. Niestety, ta radość z podziwiania piękna krajobrazu i natury naszego parku z lotu ptaka ,nie zawsze przekłada się na dobrostan i ochronę dziedzictwa przyrody tej ziemi. Balony nie mają wytyczonych szlaków, a sterujący nimi piloci niejednokrotnie łamią przepisy parkowe dotyczące zakazu płoszenia zwierząt. W rzeczywistości wygląda to tak, że świadomie obniżają lot swoich powietrznych gondoli i na życzenie turystów bądź sami, (aby zapewnić im maksymalnie wiele atrakcji) wypłaszają żerujące bądź wypoczywające zwierzęta, w celu wystawienia ich turystom, aby mogli wykonać im lepsze fotografie. Także nielegalnym są lądowania balonów na chronionym terenie biebrzańskich mokradeł.

Główna ideą i priorytetowymi zadaniami parków narodowych jest ochrona przyrody. Dlatego też prosimy właścicieli owych statków powietrznych i osoby odpowiedzialne za sterowanie nimi, aby w pełni przestrzegali prawo do odbywania takich lotów na terenie chronionym.

W granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele stref ścisłych – to często już ostatnie miejsca otoczone specjalną ochroną i troską o to, aby rzadkie gatunki zwierząt miały zupełny spokój i możliwości rozrodu.  Przeloty wielkimi, głośnymi balonami nisko nad koronami drzew niejednokrotnie mogą wypłaszać i przyczyniać się tym samym do opuszczenia gniazd najcenniejszych gatunków ornitofauny z orlikiem grubodziobym i czarnym bocianem włącznie..

Warto jest o tym pamiętać, kiedy świadomie wybierze się ten fascynujący sposób zwiedzania parku od strony nieba. Przyjemność podróżowania balonem może być równie wielka przy zachowaniu odpowiedniej wysokości lotu, a satysfakcja z tego, że dzięki temu nie stajemy się sprawcami niszczenia przyrody jest zdecydowanie większa, niż obserwacje panicznie wypłoszonych zwierząt walczących o każdy kolejny dzień życia…

Tekst i zdjęcia: Darek Karp - Strażnik Obwodu Ochronnego „Grzędy” i „ Czerwone Bagno”

  • autor: PT
  • -
  • -

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.