Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Na ratunek gatunkom rodzimym

Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny podjął wyzwanie w walce z obcymi gatunkami inwazyjnymi i 11 lipca br. zorganizował akcję usuwania niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulifera) w otulinie BbPN w okolicach miejscowości Zubole. W akcji udział wzięli pracownicy BbPN oraz wolontariuszki z Wrocławia. Mimo upału i niesprzyjającego podmokłego terenu, w ciągu kilku godzin uporano się z niechcianym przybyszem  z Azji na kilku zaplanowanych stanowiskach. Niestety, niecierpek to spory problem... Priorytetem stały się więc stanowiska położone najbliżej granicy z Parkiem.

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną jednoroczną o wzniesionym pokroju, dorasta do 2 m wysokości! To stosunkowo młody przybysz we florze obcych i inwazyjnych gatunków w Kotlinie Biebrzańskiej. Pojawił się nad Biebrzą jako roślina ozdobna w ogrodach. Bardzo szybko się jednak rozprzestrzenił, szczególnie na siedliskach lasów łęgowych, przy ciekach wodnych. Owoce, kiedy są dojrzałe, pękają bardzo energicznie nawet przy najmniejszym dotknięciu czy powiewie wiatru i rozsiewają nasiona na znaczne odległości (nawet do 7 m). Takie „wystrzeliwanie” nasion nazywamy – autochorią. Nasiona rozsiewane są też przez zwierzęta i wodę.

Do dziś w wielu sklepach ogrodniczych można kupić sadzonki niecierpka gruczołowatego. Pamiętajmy jednak, że jest rośliną niezwykle ekspansywną i niebezpieczną dla naszej rodzimej flory. Może tworzyć zwarte łany, eliminując inne gatunki roślin. Podczas zakupu sadzonek warto o tym pomyśleć i świadomie wybrać gatunki przyjazne przyrodzie, których jest całe mnóstwo:

https://zaborskipark.pl/files/site-zpk/userfiles/pliki/Zamien_nawlocie_na_malwy_przy_plocie.2.pdf

Przedstawione w poradniku gatunki alternatywne to gatunki rodzime lub wykorzystywane w ogrodach tradycyjnych, które mają znaczenie w zwiększaniu różnorodności gatunkowej, dając pożytek pszczołom i motylom oraz schronienie i pokarm dla ptaków i drobnych ssaków.

  • autor: Sylwia Gadomska, zamieściła Beata Głębocka, data: 2018-07-12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • autor: Emilia Skwarska, zamieściła Beata Głębocka , data: 2018-07-12

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.