Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Dotarła dzisiaj do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł prof. Ludwik Tomiałojć.

Dotarła dzisiaj do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł prof. Ludwik Tomiałojć. Jeden z najwybitniejszych polskich ornitologów naszych czasów. Autor licznych publikacji. Wybitny działać na rzecz ochrony przyrody. Jeden z pionierów badań ornitologicznych nad Biebrzą.
Profesor Andrzej Dyrcz w swojej autobiografii „Wśród ptaków i ludzi” tak opisał ich pierwszą wyprawę nad Biebrzę:
„Moją propozycją były bagna kotliny rzeki Biebrzy, jako fascynujący typ naturalnego środowiska, którego brak na Śląsku. I oto 12 czerwca 1966 ruszyła „ekspedycja” w składzie: Andrzej Dyrcz, Ludwik Tomiałojć i Jerzy Okulewicz. Potem dołączył do nas Józef Witkowski. Jechaliśmy pociągiem, a w wagonach bagażowych jechały nasze dwa motocykle (SHL i WFM). Następnego dnia, jadąc na motocyklach zbliżaliśmy się do bagien w basenie dolnym od strony wysokiego brzegu w rejonie Burzyna. Stan wody w tym rejonie był wysoki i duża część bagien zalana. Ludwik, jak zwykle, zaczął lamentować w stylu „to już koniec naszych badań”. Ale kiedy przeprawiliśmy się łodzią na drugi brzeg, okazało się, że zalewy są bardzo płytkie i jest wiele wysepek już wynurzonych z wody. Zakwaterowaliśmy się u sołtysa w Mocarzach. Sołtys wpożyczył nam też łódkę „pychówkę” na czas pobytu, którą przepra-wialiśmy się na drugi brzeg. Pierwsze ornitologiczne wrażenia były bardzo silne. Egzotyczne dla nas środowiska, a w nim gatunki lęgowe, które już prawie wyginęły na Śląsku, jak: batalion, kulik wielki, błotniak zbożowy, a o zmroku licznie odzywające się kureczki nakrapiane i tokujące dubelty. Te ostatnie spotkaliśmy pierwszy raz w życiu. Bagna tętniące życiem i rozbrzmiewającymi ze wszystkich stron głosami ptaków”.

  • autor: zamieściła: Beata Głębocka, data: 2020-06-26
  • -
    Pierwsza „ekspedycja” nad Biebrzę (VI 1966) Ludwik Tomiałojć (z prawej) i Andrzej Dyrcz (na pierwszym planie z lewej) Źródło : autobiografia prof. Andrzeja Dyrcza pt. „Wśród ptaków i ludzi”

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.