Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Stałe Imprezy Edukacyjne

1. Światowy Dzień mokradeł

2 lutego 1971 roku w irańskiej miejscowości Ramsar podpisano międzynarodową konwencję dotyczącą ochrony terenów mokradłowych. Biebrzański Park Narodowy jest jednym z 1600 miejsc położonych w ponad 150 krajach wpisanych na tzw. listę ramsarską. Więcej informacji na stronie www.ramsar.org Woda na kuli ziemskiej jest składnikiem niezbędnym do życia i jednocześnie deficytowym. Biebrzańskie torfowiska są jednymi z największych w Europie obszarów magazynujących wodę. Aby zwrócić uwagę na rolę obszarów wodno- błotnych, każdego roku na początku lutego organizujemy Dzień Mokradeł. Święto Mokradeł odbywa się każdego roku w innej szkole, a jego tematyka jest zgodna z proponowaną przez Biuro Konwencji Ramsar w Szwajcarii. Nauczyciele i uczniowie szkół chętnie włączają się w organizację imprezy.

2. Pierwszy Dzień Wiosny

Po długim okresie zimy z utęsknieniem oczekujemy pierwszych oznak nadejścia wiosny. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. W tym dniu z uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Goniądzu wyruszamy nad rzekę Biebrzę w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. W trakcie zajęć edukacyjnych dzieci poznają ptaki przybywające nad rzeką, rozpoznają drzewa i krzewy, szukają kwiatów leszczyny i olszy oraz innych fenologicznych oznak wiosny. Kulminacyjnym punktem jest topienie słomianej Marzanny - symbolu odchodzącej zimy.

3. Dzień Ziemi

Wiosna to czas, gdy uśpiona przyroda budzi się do życia i wtedy mamy okazję obserwować jak silna jest nasza Ziemia. Mimo wielu zanieczyszczeń i obciążeń, przyroda potrafi odradzać się cyklicznie, regenerować swoje siły. Aby podkreślić znaczenie Ziemi dla człowieka, a w szczególności dla każdego z nas, w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Staramy się w tym okresie wraz z uczniami nadbiebrzańskich szkół, poprzez zajęcia terenowe, odkrywać bogactwo i piękno przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego. Innym elementem obchodów Dnia Ziemi jest prezentacja parków narodowych na Polach Mokotowskich w Warszawie. Poprzez postery, gry i zagadki przybliżamy zwiedzającym specyficzne walory obszarów chronionych w Polsce. Corocznie stoiska parków narodowych odwiedza około 5000 osób.

4. Europejski Dzień Parków

Pierwszych 9 parków narodowych w Europie powołał parlament Szwecji w maju 1909 roku. Obecnie na naszym kontynencie jest ich ponad 250. W Polsce są 23 parki narodowe i około 120 parków krajobrazowych. W Województwie Podlaskim znajdują się cztery parki narodowe oraz trzy parki krajobrazowe. Aby uświadomić dzieciom i młodzieży wartość przyrodniczą naszego terenu, w majową rocznicę powołania pierwszego parku Europy, organizowana jest Sztafeta Rowerowa Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego. Trasa Sztafety wiedzie przez wszystkie parki województwa. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego uczniowie ze szkół leżących na trasie od Augustowa do Tykocina przemierzają na rowerach odcinki dzielące kolejne szkoły. Rajdowi towarzyszą konkursy wiedzy o obszarach chronionych naszego województwa, spotkania z pracownikami parku. Po zakończeniu Sztafety we wszystkich parkach, zwycięzcy konkursów poszczególnych etapów wyjeżdżają na uroczyste zakończone sztafety do jednego z parków, by tam raz jeszcze rywalizować ze sobą w finałowym konkursie wiedzy. Impreza cieszy się zainteresowaniem, a uczniowie z nadbiebrzańskich szkół często są laureatami finałowego Konkursu Wiedzy o Obszarach Chronionych.

5. Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym

Konkurs Wiedzy o BPN to jedna z najstarszych propozycji parku skierowana do uczniów gimnazjów leżących w sąsiedztwie parku. Od 2006 roku konkurs ma zasięg wojewódzki. Ideą Konkursu jest sprawdzenie i pogłębienie wiadomości młodzieży zainteresowanej przyrodą i jej ochroną. Konkurs ma charakter dwustopniowy. Po eliminacjach szkolnych, finaliści spotykają się w Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu - Twierdzy na końcowym etapie konkursu. Po rozwiązaniu zadań testowych wyłanianych jest 10 laureatów, którzy muszą wykazać się umiejętnościami praktycznymi w rozpoznawaniu głosów ptaków, liści drzew i krzewów, roślin zielnych itp. Konkurs Wiedzy o BPN zrzesza miłośników i znawców przyrody, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Konkurs wiedzy o BPN 2009

6. Sprzątanie Świata

We wrześniu każdego roku wspólnie z nauczycielami i uczniami okolicznych szkół organizujemy akcję "Sprzątania Świata". Akcji towarzyszą zajęcia edukacyjne na tematy związane z selektywną zbiórką śmieci, recyklingiem czy znaczeniu obszarów chronionych. Zaangażowanie służb terenowych pozwala uczestnikom poznać teren parku i pracę ludzi bezpośrednio zajmujących się ochroną przyrody. W ramach akcji, we współpracy z Osowieckim Towarzystwem Fortyfikacyjnym płetwonurkowie sprzątają dno rzeki Biebrzy.

7. Wszechnica Biebrzańska

Pomysł spotkań ludzi zainteresowanych przyrodą, kulturą i dziedzictwem Doliny Biebrzy zrodził się 2001 roku z inicjatywy WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego i Stowarzyszenia Ekoturystycznego "Biebrza Koneserom". Dwudniowe spotkanie to wykłady i prelekcje specjalistów z różnych dziedzin w Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu Twierdzy. Drugi dzień to wędrówki terenowe po szlakach turystycznych parku (kalendarium imprez). Wykładowcami Wszechnicy Biebrzańskiej są specjaliści z poszczególnych dziedzin reprezentujący uczelnie, instytucje i organizacje. Spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej gromadzą szerokie audytorium reprezentowane przez przewodników turystycznych, studentów, nauczycieli akademickich, właścicieli kwater agroturystycznych, pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego i innych parków narodowych, nauczycieli oraz turystów.

8. Biebrzańskie Sianokosy

"Biebrzańskie Sianokosy" to Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Impreza odbywa się na Bagnie Ławki w pierwszą sobotę września. Celem tego projektu jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.
więcej o Biebrzańskich Sianokosach 
 

  • autor: K. Nowicka, data: 2009-01-08

Kalendarz wydarzeń 2022 r.

  • 1 Kalendarz wydarzeń edukacyjnych BbPN_Rok 2022 r_-1
  • 2 Kalendarz wydarzeń edukacyjnych BbPN_Rok 2022 r_-2
  • 3 Kalendarz wydarzeń edukacyjnych BbPN_Rok 2022 r_-3
  • 4 Kalendarz wydarzeń edukacyjnych BbPN_Rok 2022 r_-4
  • 5 Kalendarz wydarzeń edukacyjnych BbPN_Rok 2022 r_-5
  • autor: Beata Głębocka

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.