Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt trafiają nawet po 3 bociany białe

Zdarzają się dni, gdy do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt trafiają nawet po 3 bociany białe. Aktualnie w ośrodku przebywa 20 osobników. Najczęściej są to młode, które wypadły z gniazd lub spadły razem z całym gniazdem, dorosłe po wypadkach komunikacyjnych lub zderzeniach z liniami wysokiego napięcia, ze starymi złamaniami, martwicami, muszycą, osłabieniem. Przyjęliśmy nawet jednego, który został zaatakowany i upuszczony przez bielika na oczach ludzi!

Pierwszym krokiem który wykonujemy jest przyniesienie nowego pacjenta do naszego gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz przeprowadza badanie kliniczne, określa stan i decyduje o dalszym postępowaniu ze zwierzęciem. Czasem konieczne jest kilka dni leczenia, kroplówki lub zabieg chirurgiczny. Wtedy bocian zostaje umieszczony w izolatce gdzie spędza określony czas, zostaje dobrze odżywiony, ma możliwość odpoczynku oraz mamy do niego dobry dostęp aby podać wymagane leki i kontrolować jego stan. Jeśli z ptakiem nie dzieje się nic poważnego, np. jest to młody w dobrym stanie, bez urazów zewnętrznych, zostaje zabezpieczony przeciwpasożytniczo i umieszczony w specjalnie przygotowanej wolierze wraz z innymi bocianami białymi.

W sierpniu bociany, które mają szansę na wylot zostają zaobrączkowane, niektóre z nich dostają również nadajniki telemetryczne. W ciągu kilku dni zostaje otwarta siatka na górze woliery i ptaki które są w stanie odlecieć, mogą spokojnie próbować swoich sił. Siatka pozostaje otwarta przez dłuższy okres czasu, dzięki czemu bociany mogą wracać na karmienie w czasie aklimatyzacji. Dzięki nadajnikowi wiemy, że pierwszy wypuszczony w tym roku bocian następnego dnia był na Białorusi, a kolejnego w okolicach Chełma. ????

Niektóre z nich, po poparzeniach prądem, amputacjach i poważnych urazach skrzydeł nie będą w stanie już nigdy polecieć. Te osobniki zostają u nas na zasłużoną emeryturę.

  • autor: Dominika Wójcik, zamieściła: Beata Głębocka, data: 2020-08-17
  • -
  • -
  • autor: Dominika Wójcik, zamieściła: Beata Głębocka

« Powrót

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.