Tematem święta było tegoroczne hasło ogłoszone przez biuro konwencji Ramsar: „Lasy dla wód i mokradeł”. Podczas spotkania staraliśmy się opowiedzieć młodzieży, jak ważne są tereny mokradłowe, zarówno dla przyrody jak i dla ludzi. Gościliśmy leśnika – Romana Rogozińskiego z Nadleśnictwa Augustów, którego pokaz był zaproszeniem na wędrówkę po leśnych ostępach Puszczy Augustowskiej.
Małą inauguracją obchodzonego właśnie w Biebrzańskim Parku Narodowym Roku Orlika Grubodziobego była zabawa układania wyrazów z liter zawierających się w nazwie naszego bohatera. Impreza odbyła się w gościnnych progach Goniądzkiego Ośrodka Integracji Europejskiej i Promocji Podlasia. Świetnie udał się Walentynkowy Quiz Przyrodniczy, o różnych zwyczajach związanych z godami zwierząt. Aktywność młodzieży nagradzana była przyrodniczymi upominkami (wydawnictwami BPN, biebrzańskimi pamiątkami ufundowanymi przez sklep „Marta” oraz kalendarzami z projektu Orlik Ptak Jakich Mało).
W imprezie wzięło udział ponad 180 uczniów z gimnazjum i liceum.
W tym roku mija 40. rocznica podpisania Międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej, chroniącej obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym. Data 2 lutego upamiętnia podpisanie w 1971 roku, w irańskiej miejscowości Ramsar międzynarodowej konwencji dotyczącej ochrony terenów mokradłowych. Na tzw. listę ramsarską wpisano dotychczas 1910 miejsc położonych w 160 krajach. Biebrzański Park Narodowy został wpisany na tą listę w 1995 r., dzięki unikatowym walorom przyrodniczym, uznany jako miejsce o dużym znaczeniu jako środowisko życia wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych i ryb żyjących w Biebrzy.
Tekst: Ewa Wiatr
autor: P.Tałałaj, data: 2011-02-14
Zdjęcia
Przed wejściem na salę wszyscy wzięli udział w tworzeniu z tropów cyfry 40.
Duża 40 - na jubileusz Konwencji Ramsar.
Otwarcie odchodów Światowego Dnia Mokradeł 2011 przez Katarzynę Nowicką (Kierwonika Działu Edukacji BPN).
Gościem zaproszonym przez BPN na Dzień Mokradeł był Roman Rogoziński z Nadleśnictwa Augustów.
Pan Roman przedstawił ciekawą prezentację o roli lasów w ochronie wód.
Wszyscy w skupieniu oglądali wspaniałe zdjecia Pana Romana, oprawione ciekawym komentarzem autora.
Po prezentacji odbył się krótki Walentynkowy Quiz Przyrodniczy
Byle tylko nie powiedzieć chwasty, bo to rośliny nie byle jakie. Jedne walczą o przetrwanie w pionierskich warunkach, inne wskazują rodzaj podłoża. Jeszcze inne żywią (są jadalne), a większość leczy. Tak to o chwastach! i