Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

„Gdy księżyc świeci, lód denny się rodzi, a gdy słońce wstaje, to z wody wychodzi” - czyli rzadkie zimowe zjawiska nad Biebrzą!

Tym razem nie będzie ani o zwierzętach, ani o roślinach – zachęcam do obserwacji zjawisk związanych z wodą i niskimi temperaturami. Te ostatnie są ostatnio na porządku dziennym.

 

Na początek o dość nietypowej obserwacji, której rozwiązanie zajęło mi sporo czasu, a tak naprawdę podsunął mi je Pan doc. dr hab. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki PAN, Zakładu Badań Polarnych i Morskich. Otóż sfotografowałem na zamarzniętych torfowiskach biebrzańskich bardzo dziwnie wyglądające, promieniście rozchodzące się pęknięcia lodu. Najpierw myślałem, że są to efekty tzw. „głuszki”, czyli nielegalnego, kłusowniczego sposobu połowu ryb, polegającego na uderzaniu drewnianym młotem (na bardzo długim trzonku) w cienki lód nad stojącą pod nim rybą. Umiejętne uderzenie powoduje ogłuszenie ryby, którą następnie wyciąga się z spod lodu. Sam widziałem jak chłopi nad Narwią z powodzeniem stosowali tą metodę – w kilku wypadkach uderzenia były tak celne, że upolowanej rybie urywało wręcz głowę! Ale … to wytłumaczenie okazało się błędne. Następne hipotezy były już bardziej fantastyczne – promieniste pęknięcia mogą być skutkiem upadku meteorytów… Bardzo nieprawdopodobne! No i w końcu okazało się, że powstają w wyniku zbierania się pod zamarzającą taflą lodu – dużych ilości gazów gnilnych (metanu i siarkowodoru). Podlodowy bąbel gazu w końcu powoduje takie podniesienie cienkiego i elastycznego lodu, że doprowadza do jego pęknięcia i uwolnienia gazu – po czym od razu, miejsce pęknięcia zamarza. Na powierzchni lodu pozostają tajemnicze gwiazdy – stelle.

 

Drugie zjawisko jest już spotykane częściej, ale i tak większość ludzi o nim nigdy nie słyszała a tym bardziej nie widziała. Mam tu na myśli tzw., lód denny lub kotwicowy. Lód ten powstaje tylko w bardzo specyficznych warunkach pogodowych. Tworzy się na dnie szybko płynących rzek (lub na roślinach, przedmiotach zanurzonych w wodzie), w nocy, w czasie bardzo silnych spadków temperatury. Dochodzi wtedy do wyjątkowo intensywnego odpromieniowania ciepła i wychłodzenia dna rzeki. Takim typowym miejscem jest odcinek Kanału Rudzkiego pod mostami koło Osowca – nawet w czasie silnych mrozów miejsce to nigdy nie zamarza. Tam właśnie wykonałem zdjęcia. Narastający lód może odrywać się od podłoża i wypływa na wierzch. Ponieważ jest dosyć „lepki” przywiera do wszystkiego co pływa. W przeszłości zdarzały się nawet przypadki zatopienia dużych jednostek pływających!

  • autor: C. Werpachowski, data: 2010-01-20

Rzadkie zimowe zjawiska nad Biebrzą

  • tajemnicze stelle zainteresowały wielu moich znajomych fot. C. Werpachowski
    tajemnicze stelle zainteresowały wielu moich znajomych fot. C. Werpachowski
  • ślad po upadku meteorytu...    fot. C. Werpachowski
    ślad po upadku meteorytu... fot. C. Werpachowski
  • lód kotwicowy na zanurzonych trzcinach   fot. C. Werpachowski
    lód kotwicowy na zanurzonych trzcinach fot. C. Werpachowski
  • lód kotwicowy już po wypłynięciu   fot. C. Werpachowski
    lód kotwicowy już po wypłynięciu fot. C. Werpachowski

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.