Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Monitoring grądów i łęgów Biebrzańskiego Parku Narodowego

         W dniach 23-30 czerwca 2010 w ramach obozu Studenckiego Naukowego Koła Botaników z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego założono powierzchnie do monitoringu* siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej - grądów i łęgów. Do monitoringu wyznaczono wydzielenia zbiorowisk leśnych klasyfikowanych jako grądy subkontynentalne (Tilio-Carpinetum) oraz łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe (Ficario-Ulmetum). Monitoring realizowano na podstawie metodyki opracowanej na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powierzchnię monitoringową stanowił transekt o długości 200 m w obrębie, którego wykonano 3 zdjęcia fitosocjologiczne na początku, w środku i na końcu. Studenci pod opieką dr Anny Zalewskiej oraz mgr Rafała Szymczyka wykonali 10 transektów. Uzyskane wyniki posłużą do określenia stanu zachowania tych niezwykle cennych siedlisk leśnych

*Monitoringiem przyrodniczym nazywamy regularne obserwacje i pomiary wybranych składników przyrody żywej (gatunków, ekosystemów), prowadzone w celu pozyskania informacji o zmianach zachodzących w przyrodzie w określonym czasie. Dane uzyskane w ramach monitoringu powinny umożliwić przeciwdziałanie ewentualnym negatywnym zmianom, poprzez podejmowanie określonych działań ochronnych oraz przewidywanie reakcji badanych elementów przyrody na dalsze zmiany środowiska. Konieczność prowadzenia monitoringu przyrodniczego wynika z prawodawstwa Unii Europejskiej i międzynarodowych konwencji, w tym Dyrektywy Siedliskowej. Dyrektywa Siedliskowa określająca prawne ramy tworzenia Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 nakłada obowiązek Państwom członkowskim nadzorowania stanu zachowania siedlisk przyrodniczych i gatunków o znaczeniu dla Wspólnoty ze szczególnym uwzględnieniem typów siedlisk i gatunków o znaczeniu priorytetowym. Państwa członkowskie zobowiązane są również do składania co 6 lat raportów z wdrażania działań, podejmowanych w oparciu o Dyrektywę. Wyniki monitoringu siedlisk i gatunków naturowych powinny być zawarte w raporcie (Mróz i in. 2010).

Mróz W. (red.) 2010. Monitoring siedlisk przyrodniczych. Przewodnik metodyczny. Część I. GIOŚ, Warszawa.

 

  • autor: M.Maliszewska (mmaliszewska@biebrza.org.pl), data: 2010-07-02

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.