Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Zwalczanie łubinu trwałego i niecierpka gruczołowatego

Łubin trwały Lupinus polyphyllus często kojarzony jest z wiejskimi ogrodami. Roślina ta jest również powszechnie znana jako pasza czy zielony nawóz w rolnictwie. Jego okazałe kwiatostany najczęściej są niebieskie, ale istnieje również wiele innych odmian barwnych . Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie jest to nasz krajowy gatunek, a na dodatek jako roślina inwazyjna zagraża rodzimej florze. Łubin pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej, a nad Biebrzę został sprowadzony jako roślina, która miała stanowić atrakcyjny pokarm dla dzikich zwierząt oraz poprawiać jakość ubogich gleb. Gatunek światłożądny ale niewymagający pod względem substancji odżywczych w glebie oraz wody. Rozmnaża się z nasion, jak też poprzez rozrost pędów podziemnych. Raz zasiany nie daje się łatwo usunąć. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest go stosunkowo niedużo, jednak pojawia się coraz częściej w okolicy, przed wszystkim wzdłuż dróg i przy osadach ludzkich. Stał się powszechny na poboczach dróg w Puszczy Augustowskiej, a ekosystemy nieleśne na obrzeżach Puszczy Rominckiej są nim całkowicie zainfekowane. Stąd działania Parku zmierzające do ograniczenia  jego rozprzestrzenianiu się w Dolinie Biebrzy.

Jednym z miejsc, gdzie łubin występuje w stosunkowo niewielkiej ilości jest pobocze drogi powiatowej w okolicach  Lipska. Tam też 30 czerwca 2016 r. przystąpiono do działań mających na celu ograniczenie ekspansji tego gatunku na obszar Parku. Zabieg przeprowadzono wyłącznie siłami pracowników Parku, aczkolwiek przy znacznej pomocy kos spalinowych. Skoszone rośliny zostały zebrane i zutylizowane. Był to ostatni moment na podjęcie działania, gdyż w strąkach łubinu wykształciły się już nasiona, które w lipcowym słońcu szybko osiągnęłyby dojrzałość.

Równie cenioną w ogrodzie rośliną, niestety także inwazyjną, jest niecierpek gruczołowaty Impatiens glandulifera, zwany także himalajskim. Pracownicy Parku przy istotnym udziale młodzieży szkolonej z Dolistowa Starego kontynuowali jego usuwanie także w tym roku. Teoretycznie pracy było mniej, gdyż niecierpków pozostało niewiele. Jednak była ona znacznie trudniejsza, gdyż na przedmiotową powierzchnię wróciła pokrzywa – gatunek, który naturalnie występuje w wilgotnych lasach i zaroślach –a niecierpek gruczołowaty schował się pomiędzy jej pędami. Akację należy uznać za udaną, teren przyrzeczny w Dolistowie został uwolniony spod presji niecierpka gruczołowatego. Teraz należy na bieżąco monitorować powierzchnię i usuwać ewentualnych pojedynczych „intruzów”.

Wszystkich zachęcamy do rozważnej uprawy gatunków o cecha inwazyjnych. Przede wszystkim należy usuwać kwiatostany po przekwitnięciu by nie wydały nasion, a zbędne części roślin bezpiecznie zutylizować, na pewno nie można ich wyrzucać za płot. Więcej informacji o odpowiedzialnym ogrodnictwie: www.kdpo.gdos.gov.pl

Wszystkim zaangażowanym osobom ww. akcje serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zrozumienie!

  • autor: Natalia Dzikowska, Urszula Biereżnoj-Bazille, data: 2016-07-06

Zwalczanie łubinu trwałego i niecierpka gruczołowatego

  • Usunięty niecierpek
    Usunięty niecierpek
  • Zabawa edukacyjna przy okazji zwalczania niecierpka gruczołowatego
    Zabawa edukacyjna przy okazji zwalczania niecierpka gruczołowatego
  • Odpoczynek po akcji usuwania niecierpka
    Odpoczynek po akcji usuwania niecierpka
  • Zbiór skoszonego łubinu
    Zbiór skoszonego łubinu
  • Usuwanie łubinu trwałego przy pomocy kos spalinowych
    Usuwanie łubinu trwałego przy pomocy kos spalinowych
  • Kwitnący łubin trwały
    Kwitnący łubin trwały
  • autor: Urszula Biereżnoj-Bazille i Natalia Dzikowska, data: 2016-07-06

« Powrót

Aktualności:

Ekscentrycy polscy

Ekscentrycy polscy
2023.05.22  - 

Fundacja Terra Desolata zaprasza uczniów kl. III-VI SP na konkurs o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Ustawienia zgód, Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.