Wczesna i sucha wiosna 2018 roku zbiera ponownie swoje pokłosie w drzewostanach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Służby Parku Narodowego Obrębu Ochronnego Basenu Dolnego obserwują zjawisko zamierania sosen.
To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Niegdyś liczny wraz z ubywaniem lasów łęgowych i regulacją rzek występuje już nielicznie i tylko lokalnie. O kim mowa ?
Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny podjął wyzwanie w walce z obcymi gatunkami inwazyjnymi i zorganizował akcję usuwania niecierpka gruczołowatego.
W czerwcu do ośrodka rehabilitacji zwierząt w BbPN trafiły dwa pisklęta pokrzywnicy. Nie wiemy w jaki sposób znalazły się w rękach człowieka, szczególnie, że są to bardzo skryte i płochliwe ptaki.
Pierwsze oznaki suszy w biebrzańskiej przyrodzie widoczne są z daleka i bliska. Przemierzając teren Biebrzańskiego PN w Basenie Górnym można już wyraźnie zauważyć brak wilgoci dla omdlałych roślin zielnych jak i drzew.
W ostatnich dniach maja do ośrodka rehabilitacji zwierząt w BbPN trafiło kilka piskląt i podlotów zabranych ze środowiska naturalnego. Większość interwencji była uzasadniona, ale nie wszystkie…
Byle tylko nie powiedzieć chwasty, bo to rośliny nie byle jakie. Jedne walczą o przetrwanie w pionierskich warunkach, inne wskazują rodzaj podłoża. Jeszcze inne żywią (są jadalne), a większość leczy. Tak to o chwastach! i