Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Człowiek z liściem na głowie …
2012.10.06
Człowiek z liściem na głowie …
Najważniejszą przyczyną jesiennego wzrostu liczby ludzi z liściem (liśćmi) na głowie jest fotoperiodyzm. W miarę jak jesienne noce stają się dłuższe, procesy starzenia stają się coraz bardziej widoczne – liście zmieniają kolor i zaczynają spadać, prowadząc drzewo do zimowego snu.
Remont mostu w Kuligach rozpoczęty
2012.10.03
Remont mostu w Kuligach rozpoczęty
Na podstawie umowy z dnia 6 września br. pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym a firmą Mój Dom z Drewna Tomasz Waszkiewicz z Jaziewa rozpoczął się remont mostu drewnianego na Jegrznii w Kuligach.
Podglądane z satelity … czyli kto nad Biebrzą jest najstarszy?
2012.09.26
Podglądane z satelity … czyli kto nad Biebrzą jest najstarszy?
Wiek najstarszych naszych biebrzańskich drzew, wśród których większość to dęby szypułkowe (Quercus robur) sięga 300-350 lat. Nie jest to niestety wynik rewelacyjny. W Puszczy Białowieskiej rosną olbrzymie dęby, których wiek sięga 5 stuleci … I tak dla przypomnienia - najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity (Taxus baccata) rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Jego wiek ocenia się na około 1250 lat!
Nie wśród drzew należy zatem szukać najstarszych biebrzańskich organizmów. A jeżeli nie wśród zdrewniałych to czyżby u roślin zielnych?
Działania projektu nabierają rozmachu
2012.09.06
Działania projektu nabierają rozmachu
We wrześniu br. upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia projektu „Renaturyzacja”. Można powiedzieć, że była to faza rozruchowa, która przygotowywała do konkretnych działań na ciekach wodnych i w innych miejscach obszaru projektu. Zakończone zostały inwentaryzacje przyrodnicze, wykonane numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, szereg prac dokumentacyjnych pod dalsze działania projektu. W rezultacie tych prac przyszłe działania w projekcie nabiorą rozmachu.
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
2012.08.31
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
Obecnie mało już kto wie co oznacza ten termin, a był używany w nauce kilkadziesiąt lat temu. Skrytopłciowy to nic innego jak kryptogamiczny lub zarodnikowy. To już bliżej naszego dzisiejszego tematu, czyli sztuki odkrywania i poznawania świata grzybów.
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
2012.08.03
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Najlepszym tego przykładem jest wyobrażanie przez naszych praprzodków bogów ciskających piorunami, jak grecki Zeus, czy nasz rodzimy słowiański Perun. Sami także możemy doświadczyć tej „boskiej” mocy, obserwując szalejącą nawałnicę. Ciarki spowodowane grzmotami, mocny, porywisty wiatr czy zapach burzowego powietrza są intensywniejsze i efektowniejsze, gdy doznaje się ich w niezwykłym miejscu, takim jakim są bagna Doliny Biebrzy.
Pojawia się i znika, i znika …
2012.07.26
Pojawia się i znika, i znika …
Dzisiaj z kolei opowiem o paproci, która jest wielokrotnie bardziej rzadka - ma tylko 9 potwierdzonych stanowisk na terenie całej Polski! Od niedawna można dodać jeszcze jedno, być może 10 - z terenu Naszego Parku i to całkiem pokaźne – liczące kilkadziesiąt okazów.
Nie wszyscy biali to albinosi
2012.07.18
Nie wszyscy biali to albinosi
Albinizm (bielactwo) – to stosunkowo rzadka przypadłość zwierząt (w tym ludzi), objawiająca się brakiem pigmentu – barwnika melaniny w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Przyczyną tego zjawiska jest genetyczna anomalia pigmentacji, a ściślej - brak enzymu tyrozynazy.
Nad Biebrzą albinizm jest obserwowany – niektórzy z nas widzieli zapewne albinotycznego łosia lub przynajmniej o nim słyszeli.

Aktualności:

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr"

Ograniczona dostępność pola namiotowego "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy
2022.04.15  - 

brak możliwości nocowania w sezonie turystycznym 2022

Życzenia Świąteczne

Relacja z akcji sprzątania Carskiej Drogi

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.