Banery

 • Polskie Parki Narodowe
 • bilety online eparki.pl
 • RAMSAR
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • ograniczenia

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 
19-110 Goniądz

tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021

sekretariat@biebrza.org.pl

Intranet

Intranet - Logowanie

77 Wszechnica Biebrzańska

Relacja z 77 Wszechnicy

77. edycja Wszechnicy Biebrzańskiej odbyła się w dniach 26 i 27 listopada 2022 roku. Wydarzenie zgromadziło 100 osób.
Wszechnica tym razem w całości została poświęcona „Inspiracji Biebrzą”, temu czym jest i  jak postrzegają ją: mieszkańcy doliny Biebrzy, fotografowie, malarze, dziennikarze, filmowcy, biolodzy, przyrodnicy, przewodnicy biebrzańscy.
Uczestnicy spotkania z pewnością przyznają, że wydarzenie rozpoczęło się bardzo ciekawą prelekcją, którą wygłosiła Katarzyna Ramotowska. Prelegentka zaprezentowała zdjęcia zwierząt (min. rysi i wilków) swojego autorstwa i opowiedziała słuchaczom o swoim postrzeganiu przyrody.
Kolejny prelegent Mirosław Worona – przewodnik i wybitny znawca tematu twierdzy Osowiec, za sprawą swojej bardzo ciekawej prelekcji, zabrał słuchaczy na „Wędrówka przez twierdzę Osowiec”.
Natomiast prelekcja  autorstwa Przemysława Nawrockiego była sentymentalną podróżą, dotycząca wspomnień i inspiracji jakie prelegent czerpał  z przyrody biebrzańskiej w swojej pracy biologa oraz artysty rzeźbiarza.
Atrakcją Wszechnicy była prezentacja ceramiki artystycznej oraz obrazów, autorstwa artystki, malarki z Biebrzańskiej Pracowni Sztuki – Doroty Czerepko, która czerpie inspiracje z obcowania z biebrzańską przyrodą. 
Uczestnicy Wszechnicy mieli wyjątkową okazję obejrzeć premierowy pokaz filmu TVP3 Białystok pt. „Królestwo nad Biebrzą”, w reżyserii obecnej na pokazie Beaty Hyży-Czołpińskiej. Film przedstawia drogę życiową i pasję Krzysztofa Kawenczyńskiego, mieszkającego od 30 lat nad Biebrzą. Film został nagrodzony gromkimi brawami.
Sobotnie spotkanie zakończyło się wystąpieniem Tomasza Kłosowskiego, który zdążył już wszystkich przyzwyczaić do pokazu swoich slajdów, okraszonych zabawną narracją i swadą, nawiązującą do tematu spotkania Wszechnicowego. I tym razem nie zabrakło oczywiście portretów przyrody i ludzi, których Autor w ostatnim czasie również zapamiętale uwiecznia.
Drugi dzień Wszechnicy rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Biebrzańskiego w Trzciannem pod przewodnictwem właściciela - Krzysztofa Kawenczyńskiego. Muzeum zachwyca bogactwem i ilością eksponatów związanych z Biebrzą. Właściciel muzeum zgromadził tam rzeźby i obrazy artystów biebrzańskich, książki, dawny sprzęt, maszyny i narzędzia związane z tkactwem, garncarstwem, plecionkarstwem, rolnictwem i rybołówstwem.
Drugi dzień Wszechnicy to tradycyjnie dzień terenowy. W czasie wycieczki ścieżką edukacyjną i leśną ścieżką biegową „Barwik”, uczestnicy mieli okazję podziwiać przyrodę Parku w zimowej odsłonie. Niedzielne spotkanie zakończyło się ogniskiem na remizie śródleśnej „Barwik”.
Dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Zapraszamy na kolejną Wszechnicę w dniach 10-11 grudnia 2022 r.
Tekst: Beata Głębocka BbPN
Autorzy zdjęć: Piotr Tałałaj BbPN, Zbigniew Molski, Jarosław Stepaniuk, Wojciech Kuchta

 • Mężczyzna w mundurze parkowym przemawiający do mikrofonu. Zastępca dyrektora BbPN Włodzimierz Wróblewski wita prelegentów...
  Zastępca dyrektora BbPN Włodzimierz Wróblewski rozpoczął 77. Wszechnicę Biebrzańską, przywitał prelegentów oraz gości.
 • Sala wykładowa z przygaśniętym światłem. Prelegentka - Katarzyna Ramotowska przemawia do mikrofonu stojąc przy dużym...
  Katarzyna Ramotowska zaprezentowała zdjęcia zwierząt (min. rysi i wilków) swojego autorstwa i opowiedziała słuchaczom o swoim postrzeganiu przyrody.
 • Sala wykładowa z przygaśniętym światłem. Prelegent - Mirosław Worona przemawia do siedzących na sali ludzi.
  Prelegent Mirosław Worona – zabrał słuchaczy na "wędrówkę" po twierdzy Osowiec.
 • Widok sali wykładowej wypełnionej siedzącymi ludźmi. Ujęcie od tyłu pomieszczenia. Na ostatnim palnie wykładowca...
  Prelekcja Przemysława Nawrockiego była sentymentalną podróżą, dotycząca wspomnień i inspiracji jakie autor czerpał z przyrody biebrzańskiej w swojej pracy biologa oraz artysty rzeźbiarza.
 • Uśmiechnięta kobieta - Pani Dorota Czerepko - za stołem założonym jej artystycznymi wyrobami ceramicznymi i malarskimi. ma
  Prezentacja ceramiki artystycznej oraz obrazów, autorstwa artystki, malarki z Biebrzańskiej Pracowni Sztuki – Doroty Czerepko.
 • Beata Hyży-Czołpińska - reżyser i scenarzysta zapowiadająca do mikrofonu przedpremierę swojego filmu pt. „Królestwo nad...
  Beata Hyży-Czołpińska - reżyser i scenarzysta filmu pt. „Królestwo nad Biebrzą".
 • Artysta fotografik Tomasz Kłosowski wygłaszający swoją prelekcję na temat przyrody biebrzańskiej w sali wykładowej.
  Wystąpienie Tomasza Kłosowskiego, który zdążył już wszystkich przyzwyczaić do pokazu swoich slajdów, okraszonych zabawną narracją i swadą, nawiązującą do tematu spotkania Wszechnicowego.
 • Pan Krzysztof Kawęczyński opowiadający stojącym obok niego kobietom o swoich zbiorach muzealnych. W pierwszym planie...
  Drugi dzień Wszechnicy - zwiedzanie Muzeum Biebrzańskiego w Trzciannem pod przewodnictwem właściciela - Krzysztofa Kawenczyńskiego.
 • Przewodnik Beata Głębocka podczas omawiania przyrodniczych tematów w terenie. Ośnieżony las i grupa ciepło ubranych...
  Muzeum zachwyca bogactwem i ilością eksponatów związanych z Biebrzą.
 • Przewodnik Beata Głębocka podczas omawiania przyrodniczych tematów w terenie. Ośnieżony las i grupa ciepło ubranych...
  W czasie wycieczki ścieżką edukacyjną i leśną ścieżką biegową „Barwik”.
 • Grupa uczestników Wszechnicy stojąca na skraju lasu w zimowej scenerii. Cześć ludzi spogląda do góry w korony drzew, chcąc...
  Obserwacje ornitologiczne.
 • Kilka osób przy stole pod wiatą terenową spożywa posiłek.
  Poczęstunek na zakończenie wycieczki.

Wybrane wykłady:

 • Strona tytułowa filmu "Z życia błotniaka"
  Film dostępny po kliknięciu.
 • Baner tytułowy przekierowujący po kliknięciu do filmu.
  Wykład na kanale You Tube Biebrzańskiego PN.
 • Screen Shot 01-04-23 at 11.05 AM