Banery

 • Tu honorujemy kartę dużej rodziny
 • Polskie Parki Narodowe
 • bilety online eparki.pl
 • RAMSAR
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • ograniczenia

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 
19-110 Goniądz

tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021

sekretariat@biebrza.org.pl

Intranet

Intranet - Logowanie

Konkurs „Dziki zakątek różnorodności biologicznej”

Konkurs „Dziki zakątek różnorodności biologicznej”

Biebrzański Park Narodowy oraz Fundacja PGE zapraszają uczniów biebrzańskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w Konkursie pn. „Dziki zakątek różnorodności biologicznej”.

Nasz uporządkowany świat niekoniecznie sprzyja różnorodności biologicznej. Zachęcamy, by dla dobra zwierząt i bogactwa świata roślin, a także nas ludzi, pozostawić zapuszczoną część ogrodu albo zarastającą enklawę w sadzie. Przez cały czas trwania Konkursu na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego https://www.biebrza.org.pl/oraz portalu społecznościowym Facebook Parku, zamieszczane będą porady i wskazówki, jak stworzyć dziki zakątek różnorodności biologicznej, oraz informacje, jakie gatunki roślin i zwierząt związane są z takimi miejscami.

Konkurs rozpocznie się 1 marca 2022 r. i potrwa do 31 października 2022 r. W tym okresie stwórz dziki zakątek różnorodności biologicznej i wnikliwie go obserwuj. Następnie pochwal się swoim przedsięwzięciem i podziel z nami obserwacjami przyrodniczymi – świata roślin i zwierząt.

Konkurs skierowany jest wyłącznie do uczniów biebrzańskich szkół podstawowych, tj. położonych w gminach: Lipsk, Sztabin, Bargłów Kościelny, Rajgród, Grajewo, Radziłów, Jedwabne, Wizna, Jaświły, Trzcianne, Goniądz, Nowy Dwór, Suchowola, Dąbrowa Białostocka, w trzech kategoriach wiekowych: uczniów klas I−III, IV−VI i VII−VIII.

Zgromadzone materiały dokumentujące utworzenie dzikiego zakątka, takie jak: notatki, zdjęcia, filmy, rysunki należy przesłać w terminie do 15 listopada 2022 r. na adres mailowy: beata.glebocka@biebrza.org.pl

Nagrodami w Konkursie są upominki rzeczowe w kwocie: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 250 zł, III miejsce – 200 zł, w każdej z trzech ww. kategorii wiekowych.

Partnerem i fundatorem nagród w Konkursie jest Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie.

Regulamin Konkursu, oświadczenie RODO oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego www.biebrza.org.pl w zakładce Konkursy.

Szczegółowych informacji udziela: Beata Głębocka – Dział Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego, tel. 085 738 30 09, adres mailowy: beata.glebocka@biebrza.org.pl

 • autor: Beata Głębocka, data: 2022-02-21
 • Plakat promujący Konkurs, obrazujący dziki zakątek różnorodności biologicznej
  Plakat promujący Konkurs, obrazujący dziki zakątek różnorodności biologicznej
 • autor: Justyna Kierat Pod Kreską

Zaproś zwierzęta do dzikiego zakątka

Niektóre gatunki ptaków już w marcu rozpoczynają budowę gniazd. Jako jedne z pierwszych, do lęgów przystępują wróble, mazurki, szpaki, kosy, rudziki.
Możesz im pomóc, zapewniając dostęp do materiałów potrzebnych do budowy gniazda, takich jak małe kawałki gałązek, mech, suche trawy. Możesz zebrać i przyczepić w widocznym miejscu (np. na ogrodzeniu) kule puchu topoli, jaworu, klonu czy wierzby. Ptaki takim materiałem chętnie wyściełają niecki gniazdowe.

Dzika przyroda może zadomowić się w naszych ogrodach na wiele różnych sposobów.

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby dziki zakątek ogrodu tętnił życiem.

Twój dziki zakątek różnorodności biologicznej może być wypełniony mnóstwem owadów, które latają, przemykają i pełzają.

Jakie gatunki owadów możesz spotkać w swoim ogrodzie?

„Hotel dla zwierząt"

Aby zapewnić kryjówki dla wielu małych zwierząt, warto wystawić im w ogrodzie tzw. „hotel dla zwierząt".

Prace jesienne w twoim dzikim zakątku

Jesienią ogród przyjazny zwierzętom powinien być pełen nasion, orzechów i jagód.

Konkurs „Dziki zakątek różnorodności biologicznej” rozstrzygnięty

Zakończył się konkurs „Dziki zakątek różnorodności biologicznej” skierowany do uczniów biebrzańskich szkół podstawowych. Organizatorem konkursu był Biebrzański Park Narodowy, a nagrody dla uczestników ufundowała Fundacja PGE.

Konkurs rozpoczął się 1 marca 2022 r. i trwał do 31 października 2022 r. W tym okresie uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć dziki zakątek różnorodności biologicznej i wnikliwie go obserwować. Następnie należało pochwalić się swoim przedsięwzięciem i podzielić się obserwacjami przyrodniczymi – świata roślin i zwierząt.

Konkurs skierowany był do uczniów biebrzańskich szkół podstawowych, w trzech kategoriach wiekowych: klas I−III, IV−VI i VII−VIII.

Nagrody w konkursie otrzymali:

Maria Kucharczyk – uczennica Szkoły Podstawowej w Dolistowie Starym ­– I miejsce w kategorii wiekowej uczniowie klas I-III. Nagrodą jest upominek rzeczowy o wartości 300 zł.

Anita Pietrzeniec – uczennica Szkoły Podstawowej w Krasnymborze ­– I miejsce w kategorii wiekowej uczniowie klas IV-VI. Nagrodą jest upominek rzeczowy o wartości 300 zł.

Dawid Koratkiewicz – uczeń Szkoły Podstawowej w Suchowoli – II miejsce w kategorii wiekowej uczniowie klas IV-VI. Nagrodą jest upominek rzeczowy o wartości 250 zł.

Wiktoria Zalewska – uczennica Szkoły Podstawowej w Chodorówce Nowej ­– I miejsce w kategorii wiekowej uczniowie klas VII-VIII. Nagrodą jest upominek rzeczowy o wartości 300 zł.

Partnerem i fundatorem nagród w konkursie jest Fundacja PGE.

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za udział w Konkursie.

 

 • autor: Beata Głębocka, data: 2022-12-07
 • Plakat - cztery pory roku w dzikim zakątku różnorodności biologicznej
  Plakat - cztery pory roku w dzikim zakątku różnorodności biologicznej
  • autor: Justyna Kierat - Pod Kreską