Dane kontaktowe
Osowiec-Twierdza 8,
19-110 Goniądz
tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021
Intranet
Zaproś zwierzęta do dzikiego zakątka
Niektóre gatunki ptaków już w marcu rozpoczynają budowę gniazd. Jako jedne z pierwszych, do lęgów przystępują wróble, mazurki, szpaki, kosy, rudziki.
Możesz im pomóc, zapewniając dostęp do materiałów potrzebnych do budowy gniazda, takich jak małe kawałki gałązek, mech, suche trawy. Możesz zebrać i przyczepić w widocznym miejscu (np. na ogrodzeniu) kule puchu topoli, jaworu, klonu, wierzby czy pióra, sierść zwierząt. Ptaki takim materiałem chętnie wyściełają niecki gniazdowe.
Zostaw stertę gałęzi i chrustu. To idealne miejsce do gniazdowania dla rudzików, cierniówek, pokrzywnic, słowików. Mazurki i wróble chętnie wykorzystają je do dziennego spoczynku i noclegu. Takie miejsca chętnie zamieszkują również jeże i zaskrońce.
Zostaw uschnięty pień drzewa dla dzięciołów. Martwe drewno jest miejscem do życia dla licznych owadów. Jest pożywką dla mikroorganizmów, porostów, śluzowców, grzybów. To naprawdę bardzo złożony mikroświat.
Oprócz miejsca do założenia gniazda, ptakom potrzebne jest też odpowiednie schronienie, w którym będą mogły schronić się przed deszczem, osuszyć czy ogrzać zimą. Temu służyć mogą budki, które zwane często lęgowymi służą rzeczywiście ptakom do lęgów, to już w zimie pełnią rolę bezpiecznych miejsc noclegowych.
Budki najlepiej wieszać w dużym rozproszeniu, ale budki różnych typów mogą wisieć dość blisko siebie. Powinny być solidne i konstruowane tak, by nie dostał się do nich drapieżnik. Informacje o tym jak prawidłowo powinny być skonstruowane i umiejscowione, dostępne są w poniższym poradniku.
Budki dla ptaków
- autor: Romuald Mikusek
Pamiętajmy jednak, że budki są to jedynie substytuty naturalnych siedlisk i nic nie zastąpi dziupli naturalnej. Dlatego tak ogromne znaczenie ma ochrona starych alei i dziuplastych drzew.
Wiosną jeże, żaby, ropuchy, traszki stają się aktywne po wielomiesięcznej hibernacji. Jeśli chcesz przyciągnąć płazy, ale nie masz miejsca nawet na mały stawik, alternatywą jest użycie starej, plastikowej miski. Można ją zakopać do połowy ziemi w cichym i zacienionym miejscu, i obłożyć po bokach kamieniami. Kamienie umieszczone w środku takiej miski umożliwią płazom swobodne wchodzenie i wychodzenie.
Zwierzęta te możesz również przyciągnąć do swojego ogrodu, pozostawiając niekoszone fragmenty oraz formując stosy kamieni, w których chętnie się schronią.
- autor: tekstu: Beata Głębocka