Dane kontaktowe
Osowiec-Twierdza 8,
19-110 Goniądz
tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021
Intranet
Dzika przyroda może zadomowić się w naszych ogrodach na wiele różnych sposobów.
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby dziki zakątek ogrodu tętnił życiem.
W kwietniu zasiej rośliny, które będą kwitły przez kilka miesięcy, zapewniając bufet dla pszczół, motyli i ptaków oraz osłonę dla wielu zwierząt. Takie gatunki jak kąkol, mak czy chaber są bardzo łatwe w uprawie, jednocześnie będąc kolorową ozdobą ogrodu przez całe lato.
Kwiecień to idealny moment na zasianie aksamitek, cynii, groszku pachnącego i nagietka lekarskiego. Są miłe dla oka, przyciągają również wiele pożytecznych owadów żywiących się ich nektarem i pyłkiem, a nasiona tych roślin stanowią źródło pożywienia dla ptaków.
Wybieraj rośliny, które kwitną, wydają nasiona i owocują o różnych porach roku. Zapewnią one pokarm owadom i innym zwierzętom, które są aktywne i żerują w różnych okresach.
Rośliny mogą być ważnym źródłem nektaru dla owadów, takich jak pszczoły i motyle. Ale to nie wszystko, co oferują. Ich liście są chętnie zjadane przez gąsienice. Te z kolei przyciągają owadożerców. W zielonej gęstwinie gnieżdżą się ptaki i przychodzą na świat inne zwierzęta, które później ucztują również na nasionach.
Trawniki, a zwłaszcza obszary nieskoszone z wysoką roślinnością, są ważnym siedliskiem różnych owadów i innych zwierząt, jak chociażby drobnych ssaków i ptaków, które się nimi żywią.
Kwitnące rośliny zielne i krzewy dostarczają bogaty w nektar pokarm dla motyli i pszczół, a także nasiona i jagody dla ptaków i małych ssaków.
Drzewa i żywopłoty oferują miejsca do lęgów dla ptaków i rozmnażania dla ssaków, a także cenne schronienie oraz osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznym i drapieżnikami.
Krzewy jagodowe i drzewa owocowe są źródłem cennego sezonowego jedzenia.
Bogactwo kolorowych kwiatów bogatych w nektar, zwabi pszczoły, motyle i inne owady. Ogród pełen owadów to zasobne żerowisko dla owadożernych ptaków, jeży i nietoperzy.
Pokrzywa jest bardzo cenną rośliną dla dzikiej przyrody w ogrodzie, przez wielu niestety niedocenianą. Korzysta z niej ponad 40 gatunków owadów, w tym niektóre z naszych najbardziej kolorowych motyli. Jest to roślina wieloletnia o niewielkich wymaganiach glebowych.
Grządka pokrzywy jest siedliskiem życia dla wielu owadów i innych bezkręgowców, przyciąga także ptaki i inne zwierzęta owadożerne. Późnym latem ogromne ilości wyprodukowanych przez pokrzywy nasion są bazą pokarmową dla wielu gatunków ptaków.
Nie spychaj pokrzywy w odległy, zacieniony zakątek ogrodu. Upewnij się, że niektóre rośliny rosną w pełnym słońcu, aby przyciągnąć jak najwięcej owadów.
Jedną z oznak wiosny są budzące się do życia motyle. Z motyli dziennych jako pierwsze możemy zobaczyć latolistka cytrynka i rusałki: ceika, żałobnika, pawika i pokrzywnika.
Dorosłe motyle spędzają zimę w różnego rodzaju schronieniach, na miejsce hibernacji wybierają sterty gałęzi, strychy, piwnice, dziuple czy spękania kory.
Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc motylom nocnym i dziennym, jest upewnienie się, że ich gąsienice będą mały dostęp do odpowiednich roślin żywicielskich. Im większe będzie ich zróżnicowanie, tym więcej motyli będzie odwiedzało twój ogród.
Latolistek cytrynek
Jego rośliną żywicielską jest szakłak pospolity i kruszyna pospolita. Są to krzewy porastające najczęściej obrzeża lasów i miedze śródpolne. Jeżeli posadzicie je w ogrodzie, latolistek na pewno złoży na nich każdego roku kilka jajeczek.
Rusałka pokrzywnik
W postaci dorosłej zimuje w ciemnych szczelinach, na poddaszach, w piwnicach, szopach i dziuplach. Dorosłe motyle spijają nektar z kwiatów. Gąsienice żywią się pokrzywą.
Gąsienice wykluwają się z jajeczek, od początku zdobywają pożywienie samodzielnie. Przed przepoczwarczeniem przyczepiają się końcową częścią ciała do wystających roślin lub obiektów i zwisają głową w dół. Po ok. 48 godzinach dokonuje się ich przemiana w poczwarkę. Motyl wykluwa się po mniej więcej 7–14 dniach, w zależności od temperatury.
Rusałka pawik
Roślinami żywicielskimi gąsienic pawików są pokrzywy lub chmiel.
Rusałka ceik
Postać dorosła żywi się nektarem, sokiem z przejrzałych owoców, a także płynami wysysanymi z gnijących odchodów i padliny.
Gąsienice żerują od początku maja do końca sierpnia głównie na pokrzywie zwyczajnej, chmielu zwyczajnym, wiązie górskim, wierzbie iwie, a także porzeczkach i leszczynie.
Rusałka żałobnik
Do przezimowania wybiera spękania kory, dziuple, sterty gałęzi, a nawet piwnice i strychy leśnych budynków gospodarczych czy leśniczówek.
Gąsienice żałobnika żerują głównie na brzozie brodawkowatej, brzozie omszonej oraz na wierzbach: iwie, szarej oraz uszatej.
Motyla tego spotkamy głównie w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza w brzezinach i lasach łęgowych w dolinach rzek.
- autor: tekstu: Beata Głębocka