Banery

 • Tu honorujemy kartę dużej rodziny
 • Polskie Parki Narodowe
 • bilety online eparki.pl
 • RAMSAR
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • ograniczenia

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 
19-110 Goniądz

tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021

sekretariat@biebrza.org.pl

Intranet

Intranet - Logowanie

Turystyka

Turystyka w Biebrzańskim Parku Narodowym

Biebrzański Park Narodowy cieszy dużą popularnością wśród miłośników dzikiej przyrody i obserwatorów ptaków z różnych krajów. Dużą grupę odwiedzających stanowią również uczestnicy spływów kajakowych, rodziny z dziećmi, pragnące uciec od miejskiego zgiełku, oraz wędkarze.

Na terenie BbPN oraz wzdłuż jego granic wyznaczono ponad 450 km szlaków. Turyści do dyspozycji mają szlaki piesze, ścieżki edukacyjne i biegowe, szlaki rowerowe i konne, podwodny szlak "Po drugiej stronie lustra" oraz ponad 200 km innych szlaków wodnych (rzeką Biebrzą, Sidrą, Jegrznią, Brzozówką, Wissą oraz kanałami: Augustowskim i Rudzkim). Pozwalają one zapoznać się z różnymi typami siedlisk przyrodniczych w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jednymi z najbardziej atrakcyjnych są np. szlaki w okolicach uroczyska Barwik, sieć szlaków Grzęd i Czerwonego Bagna i wiele innych. Na kilku z nich usytuowano kładki, pozwalające przejść po grząskim terenie wybudowano wieże i pomosty widokowe, ułatwiające obserwacje przyrodnicze (więcej informacji na stronie "Infrastruktura turystyczna"). 

Wymienione szlaki stanowią część systemu znakowanych szlaków województwa podlaskiego, który ma ponad 3 tys. km. długości.

Zaledwie 250 m od stacji kolejowej Osowiec (na linii Ełk - Białystok) znajduje się Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz punkt informacji turystycznej BbPN, gdzie można nabyć karty wstępu, pamiątki, mapy czy wydawnictwa tematyczne. Można tu przy okazji zwiedzić ekspozycje przyrodnicze i udać się na ciekawy spacer po ścieżkach Terenowego Ośrodka Edukacyjnego, wyposażonego w wieże widokowe, pomosty obserwacyjne, kładki i tablice informacyjne. Piękne widoki, możliwość obserwacji różnych gatunków zwierząt oraz sąsiedztwo rzeki Biebrzy i zabytkowej Twierdzy Osowiec sprawiają, że ten spacer może być początkiem wielkiej biebrzańskiej przygody!

Ponieważ jeden dzień to zdecydowanie za mało, by zwiedzić największy Park Narodowy w Polsce, warto skorzystać z możliwości zakwaterowania w okolicy.
Pola namiotowe BbPN w Osowcu-Twierdzy i Grzędach, wyposażone w wiaty turystyczne oraz toalety z prysznicami, są dobrymi punktami wypadowymi do wielu ciekawych miejsc w Parku. Pole namiotowe Biały Grąd jest (sezonowo) dostępne dla kajakarzy pragnących znaleźć się w miejscach trochę bardziej oddalonych od od cywilizacji. Dla bardziej wygodnych gości do dyspozycji są liczne gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i hotele w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego (więcej informacji na stronie "Baza noclegowa").

Warto pamiętać, że grupy powyżej 7 osób zobowiązane są zwiedzać Park w obecności osób posiadających "Zezwolenie na wykonywanie usług przewodnickich po Biebrzańskim Parku Narodowym". Osoby te posiadają szeroką wiedzę na temat Parku i obsługują wycieczki szkolne oraz turystów krajowych i zagranicznych (jęz. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski).

 

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody Park Narodowy może być udostępniany do zwiedzania jedynie pod warunkiem ograniczenia z tym związanej presji na przyrodę! Koniecznie zapoznaj się z zasadami zwiedzania Parku przed wyruszeniem na szlak! Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie w przyrodniczo cennych miejscach, zachowanie ciszy, niepozostawianie śmieci i przekazywanie pracownikom Parku informacji o zaobserwowanych zagrożeniach.

Uwaga! Biebrzańskie Bagna wciągają (nie tylko w przenośni!) O tym, jak przygotować się na zwiedzanie BbPN przeczytaj także na stronach "Aktualne ograniczenia" i "Ekwipunek i Bezpieczeństwo".

 

Mapa szlaków turystycznych Biebrzańskiego Parku Narodowego

 • Biebrzański Park Narodowy - mapa szlaków

Statystyka turystyczna BbPN

Statystyki obłożenia miejsc udostępnionych w BbPN obliczane są na podstawie sprzedaży biletów i licencji wędkarskich. Uzupełnia się je o ewidencję wejść bezpłatnych, prowadzoną przez punkty informacji turystycznej, służby terenowe BbPN i w systemie elektronicznej sprzedaży eparki.pl oraz szacowaną aktywność przewodników. Dla wielodniowych kart wstępu stosujemy przeliczniki osobodni, biorące pod uwagę ich ceny w stosunku do cen kart jednodniowych (karty weekendowe x3, karty tygodniowe x6, karty 14-dniowe x8, karty roczne x15), a dla licencji wędkarskich weekendowych, dwutygodniowych i rocznych przeliczniki odpowiednio: x3, x5 i x10.
Ze względu na trudności w zastosowaniu automatycznych metod ewidencji ruchu turystycznego w Parku, do tej pory jest to najbardziej miarodajny sposób obliczania liczby osób odwiedzających Park. 
Osoby zwolnione z kart wstępu (mieszkańcy 16 gmin biebrzańskich, posiadacze Karty Dużej Rodziny i dzieci do lat 7) zachęcamy do korzystania z systemu elektronicznej sprzedaży eparki i wybór odpowiednich biletów bezpłatnych. 

 • Liczba odwiedzających BbPN w 2022 r.
 • Lista turystów w punkcie it BbPN w Osowcu-Twierdzy 2022 r. - wykres miesięczny
 • Lista turystów w punkcie it BbPN w Osowcu-Twierdzy 2022 r., top 10 - kraje zagraniczne

Dowiedz się więcej