Banery

  • Polskie Parki Narodowe
  • bilety online eparki.pl
  • RAMSAR
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • ograniczenia

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 
19-110 Goniądz

tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021

sekretariat@biebrza.org.pl

Intranet

Intranet - Logowanie

Uzgodnienia i opinie

Usuwanie drzew i krzewów na terenach nieleśnych

Przepisy dotyczące usuwanie drzew i krzewów z terenów nieleśnych reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Na usunięcie drzew z obszaru objętego ochroną krajobrazową położonego w granicach parku narodowego wymagane jest uzyskanie zgody w formie decyzji. Zezwolenie wydawane jest w uzgodnieniu z dyrektorem parku narodowego. Dyrektor Parku zajmuje stanowisko w sprawie wycinki w terminie nie dłuższym niż 30 dni od otrzymania wniosku. Poniżej uproszczony schemat procedury uzyskania decyzji na wycinkę drzew lub krzewów.

Procedura uzyskania decyzji na usunięcie drzew i krzewów nie dotyczy przypadków, na które wymagane jest zgłoszenie. Właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do organu (odpowiednio: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, konserwatora zabytków), jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew a także zamiar wycinki drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ w ciągu dwudziestu jeden dni od zgłoszenia dokonuje oględzin i ma prawo wniesienia sprzeciwu w formie decyzji w ciągu dwóch tygodni od ich przeprowadzenia. Wówczas wnioskodawca może złożyć wniosek o uzyskanie decyzji na wycinkę drzew i krzewów zgodnie z zamieszczonym schematem.

Zezwolenie na usunięcie drzew w pasie drogowym wydaje się po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska (dalej: RDOŚ). Jeśli w obrębie drzew lub krzewów znajduje się siedlisko gatunku chronionego przed uzyskaniem decyzji na wycinkę niezbędne jest uzyskanie zgody na odstępstwo od zakazów w stosunku do gat. chronionych (decyzja derogacyjna). Organem właściwym do jej wydania jest RDOŚ.

  • autor: Anna Piekarska, data: 2022-03-14

Wstecz